Triedy o ekológii liečivých rastlín, skupina seniorov. Lekcia "Liečivé rastliny"

Rozhovor: „Cesta do sveta liečivé rastliny

Efimova Alla Ivanovna, učiteľka GBDOU č. 43, Kolpino Petrohrad
Popis: materiál bude užitočný pre širokú škálu čitateľov, dospelých aj detí rôzneho veku. Dá sa použiť na rozhovory, chladné hodiny a mimoškolské aktivity.

Cieľ: Zoznámte deti s liečivými rastlinami
Úlohy:- Naučte deti pozorne počúvať a odpovedať na otázky.
- Naučte deti vyvodzovať vhodné závery o význame rastlín pre zdravie ich organizmu.
- Vzdelávať deti opatrný postoj k rastlinám.
Prípravné práce:
- Rozhovory o liečivé vlastnosti rastliny a ich rozmanitosť.
- Zostavovanie príbehov, rozprávok o liečivých rastlinách, zapamätanie básničiek, hádaniek o liečivých rastlinách.


Vychovávateľ: Chlapci, čo sú podľa vás liečivé rastliny?
Odpovede: Sú to rastliny, ktoré sa používajú pri liečbe rôznych chorôb.
Vychovávateľ: Všetky bylinky sú liečitelia - oregano,
A ľubovník bodkovaný a pľúcnik,
A jahody a čučoriedky,
A brusnice a čučoriedky.
skorocel, palina, kalina,
Ľan, nechtík, žihľava.
Byliny, kde ich nájsť,
Obyvatelia lesa vedia.
O to im ide
Teraz povedia príbeh.


Vychovávateľ: Chlapi, viete, že okrem liekov sa choroby dajú liečiť aj inými prostriedkami? Všetky naše choroby sa dajú liečiť liečivé byliny a rastliny. Mnohé z nich sú vám povedomé, rastú vedľa vás. Pripomeňme si, aké liečivé rastliny poznáme.
Odpovede deti.


Vychovávateľ: A teraz vám navrhujem, aby ste si to zapamätali "Pravidlá zberu liečivých rastlín."
deti sa volajú:
- Nemôžete zbierať rastliny v blízkosti áut a železnice.
- Rastliny nemôžete zbierať vo vlhkom a mokrom počasí, je lepšie to robiť počas dňa, keď je sucho a jasno.
- Nemôžete ochutnať rastliny.
- Nemôžete zbierať príliš veľa rastlín.
- Liečivé rastliny musíte zbierať pre každý druh zvlášť.
- Po zbere liečivých rastlín by ste si mali dôkladne umyť ruky.


Vychovávateľ: Chlapci, poznáte toľko? liečivé byliny pridávaný do čaju. Na konci našej lekcie si vy a ja vypijeme aj lahodný čaj.
Medzitým vám odporúčam počúvať domáce úlohy. Pamätajte, že hádanku ste museli pripraviť doma a krátky príbeh o jednej liečivej rastline. Informácie možno čerpať z kníh, internetu atď.
dieťa:- Rastie na lúkach a poliach
Kvitne ružovo,

Môžete si z neho pripraviť čaj.
Odpovedz mi rýchlo!
Aký druh buriny? - (kvitnúca Sally).
Ivan - čaj je liečivá rastlina. Kvitne červeno, fialovo, bielo, ružové kvety, kvetenstvo sa zhromažďuje v kefách. Pripravujú sa z nej tinktúry, liečivé odvary a masti. Táto rastlina je vynikajúca medová rastlina.


dieťa: Biely hrášok,
Na zelenej nohe
Dozrieva, otvára sa,
Premení sa na zvon (konvalinka)
Konvalinka - veľmi cenná rastlina. Jeho kvapky sa používajú pri srdcových ochoreniach. Konvalinka je uvedená v Červenej knihe.


dieťa: Korenie je tiež korenie,
Čaj s ňou mal veľký úspech,
Chlapi budú hádať
No, samozrejme, že je... (mäta)
Mäta sa pridáva do čaju. Tinktúry mäty piepornej majú analgetické a upokojujúce vlastnosti. Mäta je skutočným skladom liečivých vlastností. Má príjemnú vôňu, chladí chuťové vlastnosti a mnohými liečivými vlastnosťami je mäta jednou z najuniverzálnejších rastlín v bylinnej ríši. Názov „mäta“ pochádza z gréckeho slova „ment“, chlad. Chladná tráva môže osviežiť vzduch, ústa a zlepšiť trávenie.


dieťa: Aké zvláštne kvety
Pod menom Marigold?
Podobné ako sedmokrásky -
Všetci majú na sebe oranžové košele (nechtík).
Lieky vyrobené z nechtíka sa používajú na kloktanie pri bolestiach hrdla a stomatitíde. Calendula výborný liek pri kašli sa používa aj na popáleniny a pomliaždeniny.


dieťa: Žlté oko z podzemia,
Dávajú nám to ako prvé.
Aký je pre nich správny názov?
Ak je pre nich zem ako matka? (podbeľ)
Matka a nevlastná matka pomáha pri kašli a používa sa na zlepšenie videnia. Táto rastlina má kvety aj listy, ktoré sú užitočné.


Lekcia telesnej výchovy „Púpava“
Púpava, púpava! (Drčia sa, potom sa pomaly postavia)
Stonka je tenká, ako prst. (Zdvihnite ruky hore)
Ak je vietor rýchly, rýchly (Rozptýlia sa rôzne strany.
Poletí na čistinku,
Všetko okolo bude šumieť. (Hovorí sa „sh-sh-sh-sh-sh“)
Púpavové tyčinky.
Rozpŕchnu sa v okrúhlom tanci. (Chyťte sa za ruky a kráčajte v kruhu)
A splynú s nebom.
Vychovávateľ: Naši chalani pripravili aj básničky o liečivých rastlinách:
- Mäta lieči neuralgiu,
A repa - hypertenzia,
Jahody odháňajú soľ
A šalvia je bolesť zubov,
- Jedzte melón, ak máte nefrit,
A brusnice - na artritídu,
To bolo viac sily,
Nezabudnite na elecampan.
- Brusnica vylieči cystitídu,
Reďkovka - kašeľ a bronchitída,
Bolesť hlavy - kalina,
A na prechladnutie - čaj s malinami.
- Pečeň ošetrujte jarabinou,
Srdce - mäta a kalina,
Aby ste sa vyhli cukrovke,
Jedzte topinambur celé leto.
- vyliečiť astmu yzopom,
močového mechúra- kôpor.
Rany, vredy, hemoroidy
Opláchnite plantain.
- Ak máte opuch -
Pite prasličku a ľanové semienko,
Namažte mozoly celandínom,
A pehy - s strúhaným chrenom.
- Nezabudnite na ľubovník bodkovaný,
Pite s ním čaj častejšie,
Pite šípkový nálev.
Budete energickí a mladí.
Vychovávateľ: Môžete si pripraviť aj z liečivých bylín lahodný šalát. Tu napríklad z púpavy. Je to tiež liečivá rastlina, ktorá zlepšuje stav tela.
Na prípravu šalátu potrebujeme:
- 100 gr. listy púpavy;
- 90 gr. zelené cibule;
- 25 gr. petržlen;
- 15 g. zeleninový olej;
- 1 vajce;
- soľ, ocot, korenie podľa chuti.
Listy púpavy namočíme na 30 minút do osolenej vody a potom nasekáme. Nasekanú petržlenovú vňať a zelené cibule spojíme s púpavami, dochutíme olejom, soľou, octom, premiešame, ozdobíme uvareným vajíčkom.


Vychovávateľ: Na stoloch pred vami sú listy a kvety, pozývam vás k stolom, musíte si vziať každý jednu rastlinu a pomenovať túto rastlinu. A cez víkendy alebo keď pôjdete domov, poobzerajte sa okolo seba, možno tieto rastliny na ulici uvidíte a spoznáte.
deti Zoberú zo stolov rastlinu, ovoniavajú ju, skúmajú zo všetkých strán. Dávajú svoje odpovede.
Vychovávateľ: Okrem rastlín, ktoré sme si dnes pripomenuli, existuje mnoho ďalších rastlín, ktoré sú užitočné a potrebné pre nás všetkých. Teraz si všetci urobme čajový večierok a skúsme uhádnuť, s akou liečivou rastlinou pijete čaj. Vychutnajte si čaj, všetci. Medzitým pijeme čaj, navrhujem pozrieť si karikatúru „Príbeh liečivých rastlín“.


.
Starajte sa o prírodu a zdravie.

anotácia

V tomto metodologický vývoj obsahuje konkrétne materiály o organizovaní a vedení triedy „Liečivé rastliny“ vo forme fyto-salónika v združení „Kvetinárstvo“ MBOU DOD DDT v Sobinkách pre deti stredného a stredného školského veku, chlapcov a dievčatá.

Učebné materiály môžu využívať učitelia dodatočné vzdelanie asociácie vedeckého a prírodného zamerania inštitúcií ďalšieho vzdelávania a učiteľov biológie verejných organizácií.

Úvod

Medzi rôznymi formami tried so študentmi združenia „Kvetinárstvo“ má osobitné miesto fyto-salónik, ktorý sa vedie ako všeobecná lekcia na tému „Liečivé rastliny“. Logika tejto formy je postavená na jednoduchom a jasnom vymedzení lexikálneho významu slova „fyto-obývacia izba“: ide o miestnosť, ktorá pripomína malý kútik prírody, kde sú hostia prijímaní a zároveň čas, to je samotný proces prijímania hostí na bezplatnú komunikáciu založenú na ich zainteresovanom, starostlivom a zodpovednom prístupe k okolitej prírode a jej rozmanitej flóre. Hostia rozprávajú príbehy, prinášajú zaujímavé fakty, organizujú hry, kvízy a všetci účastníci komunikácie sa snažia o sebavyjadrenie a kreativitu.

Hostia sú občas pohostení jedlom, takže súčasťou bylinkového salónika je bylinkový bar s rôznymi liečivými zmesami, pohármi a samovarom. V lete deti zbierajú liečivé bylinky a bobule a sušia ich. A v zimné obdobie exacerbácie rôznych vírusových ochorení, varia sa bylinkové čaje a koktaily. „Odborní barmani“ ukážu, ako na to a pohostia všetkých hostí vopred pripraveným a vylúhovaným aromatickým bylinkovým čajom.

Hlavná časť

Účel lekcie: rozvíjať záujem a lásku, zodpovedný a starostlivý prístup k životnému prostrediu.

Úlohy:

Zhrnúť poznatky na tému „Liečivé rastliny“;

Naučiť žiakov opatrne komunikovať s prírodou;

Predstaviť životné krédo hodného človeka vo vzťahu k prírode;

Stimulovať kognitívnu aktivitu študentov;

Rozvíjajte schopnosť samostatne zbierať informácie a zdôrazňovať najdôležitejšie veci.

Pomôcky: multimediálna technika, liečivé rastliny, leporelo s materiálmi o liečivých rastlinách, bylinkové čaje, návody pre žiakov na zber rastlín, žiacke odkazy, kostýmy na inscenáciu rozprávky.

Priebeh lekcie

Zaznie jemná melódia.

učiteľ. Priatelia! Dnes máme nezvyčajnú aktivitu, dnes sme sa stretli vo fytoobývačke, kde sa budeme rozprávať o prírode a jej úlohe v našom živote, o našich priateľoch – liečivých rastlinách. V našej obývačke na vás čaká veľa nezvyčajných vecí. Pri jej organizovaní sme prejavili kreativitu a fantáziu, aby bola zaujímavá pre všetkých. Posaďte sa a najprv si vypočujte tento príbeh.

Na obrazovke sú ilustrácie diapozitívov pre nasledujúci príbeh, ktorý študenti vyslovujú podľa rolí:

Za horami, za lesmi, za šírym morom,
Nie v nebi, ale na zemi žil kráľ v jednej krajine.
Kráľova dcéra, červená panna, bola úplne nešťastná.
Cár otec zvolal koncil: ako princezná, biele svetlo,
Zbaviť sa tejto choroby, postaviť vás pevne na nohy?
A bola mu daná odpoveď: ísť do „kráľovstva tisíc rokov“,
V susedstve hory obmývanej vodou nazývanou živá voda.

Hneď kričali na ľud: Kto ide po ceste,
Prinesie živú vodu z rieky Kurdyumochka,
Za manželku si určite vezme princeznú a polovicu kráľovstva!
Ivan počul tento plač, premýšľal o tom, premýšľal o tom
A rozhodol som sa skúsiť šťastie asi o päť minút.
Ivan mal kamaráta, ktorý sa volal Malý hrbatý kôň.
- Hej, hrbatý kôň, priprav sa na cestu, môj priateľ!
Pôjdeme do hlavného mesta po živú vodu,
Vyliečiť princeznú a získať polovicu kráľovstva.

Vzal fľašu na vodu, bochník na jedlo,
Teplo som sa obliekol a sadol si na korčule.
Dlho som jazdil po horách, cez údolia a lesy.
Tu je kôň šplhajúci do hory po svahu -
Na tej hore je mesto s modrými kupolami,
Kostoly s piatimi kupolami. Pri bráne som stretol staršieho...
Náš Ivan zliezol z korčule a hlboko sa uklonil staršiemu.
A položil otázku: kam mám ísť po živú vodu?
A potom Starší odpovedá: na úpätí hory tečie tá rieka.
Ivan sa rozlúčil, ako len mohol, sadol si na korčule
A hneď zostúpil z hory a ocitol sa na Kurdyumke.

Vládla tam pustatina... Pohľad bol smutný všade naokolo:
Zakrpatené rastliny zomreli a kovový šrot zhrdzavel,
Všade narážali na neupravené kopy odpadu,
Po vode sa šíria podozrivé škvrny.
- Čo, Ivanuška, nie si rád, že si zvesil hlavu? -
Hovorí mu Kôň. - Pochybujem, priateľu.
Naozaj zahojí rany, odmení sa vám dlhým životom?
Táto kalná voda? Obsahuje takú živicu?
Ale urobil, čo mu bolo povedané, naplnil fľašu vodou.
Zapískal ako vznešený rytier a vydal sa na spiatočnú cestu.

Takže na ôsmy deň príde domov.
Kráľ beží k nemu z verandy, celý ustaraný a trasúci sa.
A Ivan zosadne z korčule a dôstojne odpovie:
- Tu je pre vás živá voda, ktorá vylieči cársku pannu.
Dcéra vzala pohár do rúk a priložila si ho k šarlátovým perám.
Len si trochu odpila a zavrela oči,
A okamžite upadla do bezvedomia na hodvábne prikrývky.
Ach, aký to bol rozruch, pretože rada sa nenaplnila!
Ivanushka bol okamžite zajatý a uväznený.
Ivan začal smútiť, ale potom sa objavil Starší.

Išiel priamo ku kráľovi a prehovoril takto:
- Pustite Ivana a potom mu odpustite.
Nechcel robiť zlo bez neho, prišli by problémy.
Tá rieka bola úplne posiata a voda bola otrávená.
Ale Ivan o tom nevedel, takže s tým nemal nič spoločné.
Ale nemal by si byť smutný, môžeš zobudiť princeznú.
Existuje liek - bylinka oregano, ľubovník a pľúcnik,
Jahody a čučoriedky a nechtík, brusnice,
Skorocel, palina, kalina, ohnivá tráva, tymian, žihľava.
Mladí chlapci vedia, kde tieto bylinky nájsť.
A o tom nám teraz povedia príbeh.

učiteľ. Z toho, čo povedali chalani, môžeme urobiť nasledovné

Návod na zber byliniek.

Text prejavu žiakov - Príloha 2

  • Treba zbierať len tie rastliny, ktoré dobre poznáte a odlíšiť ich od iných, príbuzných druhov.
  • Zber liečivých rastlín by sa mal vykonávať len za dobrého suchého počasia.
  • Do jednej nádoby nemôžete dať niekoľko druhov rastlín súčasne.
  • Väčšinu liečivých rastlín nie je možné sušiť na slnku, pretože sa tým ničia niektoré biologicky aktívne látky.
  • Zbierky nesmú byť kontaminované mechanickými nečistotami: zemina, piesok a pod., a neliečivé časti zberaných rastlín.
  • Koše alebo vrecia by ste nemali upchávať príliš tesne, pretože suroviny sa samovoľne zahrievajú a aktívne látky v rastline sa čiastočne rozkladajú, preto by ste ich nemali ponechať nazbierané rastliny cez noc, nie rozložené, v trsoch.

(poznámka – leták pre študentov)

Rečníci zaujmú svoje miesta.

učiteľ. Teraz dokončíme náš príbeh.

Na obrazovke sú posledné snímky.

Tu si náš Ivan priniesol na tvár kyticu liečivých bylín
Dievčatá. O! Starec má pravdu: jeho líca sú oceľové ružové farby,
Očné viečka sa jej triasli, vzdychla, stala sa krajšou ako bola,
Otvorila oči a usmiala sa: "Spala som tak dlho!"

učiteľ. Toto je šťastný koniec nášho príbehu. Áno, v skutočnosti liečivé rastliny robia zázraky.

A v našej fyto-obývačke je nový hosť!

Objaví sa doktor Nekhvoraikin.

Doktor. Veľa zdravia všetkým!

Doktor. Les je ako rozprávkové kráľovstvo: všade naokolo rastú lieky.

V každej burine, v každom odvetví je zmes a pilulky.

Môžem vás naučiť, čo a ako liečiť.

Pýtajte sa, odpoviem na všetky vaše otázky.

1 študent. Pán doktor, mám zlú chuť do jedla, čo mám robiť?

Doktor. Táto hádanka pomôže odpovedať na túto otázku.

Je slávny, zlatý,
Zostarol a zošedivel.
A hneď ako som zošedivel,
Odletel s vetrom.

Deti hádajú a na obrazovke sa objaví púpava.

Áno, je to tak, je to púpava. Korene tejto rastliny stimulujú chuť do jedla.

2 študent. Pán doktor, často ma bolí hrdlo. Existujú nejaké rastliny, ktoré mi pomôžu?

Zlatá stredná cesta
A lúče idú okolo.
Môže to byť maľba?
Slnko na modrej oblohe?

Deti hádajú a na obrazovke sa objaví liečivý harmanček.

Presne tak, je to harmanček . A pamätajte:

Ak náhodou prechladnete,
Rozvinie sa kašeľ, zvýši sa horúčka,
Pritiahnite hrnček s parou bližšie k sebe
Jemne trpký voňavý odvar.

A pomôže vám aj už známy nechtík, ktorý je dobrý na kloktanie pri boľavom hrdle.

3 študent. Aká rastlina pomôže pri chorobe žalúdka?

Na obrazovke sa objaví rebríček.

Doktor. Rebríček vám pomôže.

Každý list je rozdelený na plátky.
Vypočítajte, koľko je tam lalokov?
10, 20 alebo tridsať?...
Tu je ľahké stratiť počet.
Kto má túžbu
Opäť počítať plátky?

4 študent. Aká rastlina pomôže pri odreninách a rezných ranách?

Doktor. Samozrejme, plantain!

Na obrazovke sa objaví plantain.

Cestovateľov priateľ je plantain,
Skromný, nenápadný list,
Si na porezanom prste
Ľahnite si ako vlhká náplasť.
Mnohí z nás si to neuvedomujú
Že sa našiel liek
Priamo tam, na ceste, pri tvojich nohách.

Mimochodom, pamätajte, priatelia, že infúzia plantain je dobrá na kašeľ.

A séria upokojí podráždenú pokožku.

Na obrazovke je obraz sekvencie.

5 študent. Doktor, ak vás bolí srdce, ako to môžete liečiť?

Na obrazovke sa objaví konvalinka.

Doktor. Kvapky z konvalinky pomáhajú pri srdcových ochoreniach. Pripraviť si môžete aj kolekciu konvalinky, valeriány, hlohu...

Darujem vám túto knihu, z ktorej sa dozviete oveľa viac užitočných vecí o liečivých rastlinách. Dobre, ja už musím ísť. rád som ťa spoznal. (Listy).

Znie magická hudba. Objaví sa Lesná víla.

Lesná víla.

Som Lesná víla a môj les
Plné radostných zázrakov.

No svoje tajomstvá, svoju krásu a liečivú silu odhaľuje nie každému, ale tým najcitlivejším, láskavým, pozorným ľuďom.

A, žiaľ, často sa stáva, že po partii dovolenkárov si dlho nevieme vstúpiť do svedomia: pod dozrievajúcimi čučoriedkami sa povaľujú plechovky, sklenené fľaše, igelitové vrecia, vyšliapaná jahodová lúka, ľubovník bodkovaný. bolo rozdrvené, haldy odpadkov, kde bol čerstvý liečivý mach sphagnum, ktorý ľuďom niekedy nahrádza vatu, poškodená kôra stromov, vypálené mravenisko...

Chlapci! Pamätajte!

  • Papier, ktorý hodíte do lesa, vydrží 2 roky.
  • Cín- 30 rokov!
  • Plastový sáčok– 200 rokov!
  • Sklo – 1000 rokov!

A na tomto mieste nevyrastie ani jedna liečivá rastlina! Správajme sa preto pri návšteve prírody opatrne a verte, že vám dá niečo napiť, nakŕmiť, dodá silu a vylieči.

Dodržujme nasledujúce pravidlá. Skúsme ich spoločne sformulovať.

  • Nelámať......... (konáre stromov a kríkov).
  • Nepoškodzovať........ (stromová kôra).
  • Bez toho, aby ste niečo urobili, nemôžete zbierať......... (kvety v prírode).
  • Nemôžeš šliapať......... ( liečivé bylinky).
  • Nemôžete zraziť ......... (huby).
  • Nemôžeš zničiť ........ (mravenisko, vtáčie hniezda).

učiteľ. Dnes sa, chlapci, zoznámime so životným krédom dôstojného človeka, ktorý rešpektuje prírodu. Životným krédom je presvedčenie človeka, ktorým sa riadi. Tu je:

SOM DIEŤA PRÍRODY A PÁN PRÍRODY, TAKŽE JA...

  • Milujem nebo, hviezdy, zem a more;
  • Užívam si slnko, dážď, sneh a vietor;
  • Nešliapem trávu, netrhám kvety, nestraším vtáky, neurážam zvieratá;
  • Viem počuť hlasy prírody, viem komunikovať s prírodou, trápim sa nad stavom prírody na našej Zemi;
  • Dary prírody prijímam ako najvzácnejšie, vážim si ich a využívam v prospech človeka;
  • Podľa svojich možností prispievam k jeho zvýšeniu;
  • Nesiem zodpovednosť za stav prírody spolu s celým ľudstvom.

Nech sa to odteraz stane naším životným krédom, chlapci! Súhlasíš?

Reflexia(čo sa na takejto hodine podarilo, aké problémy sa odhalili, čo sa žiaci naučili nové, čo sa naučili a kde im to bude užitočné).

učiteľ. A teraz všetkých pozývame ochutnať bylinkový čaj, ktorý sme pripravili.

Hostia sú ponúkaní rôzne infúzie a oznamujú sa recepty na ich prípravu.

Záver

Tipy pre učiteľov:

* Lekciu vo forme fyto-salónika združenia „Kvetinárstvo“ možno vykonávať spoločne so združeniami rôznych smerov, napríklad „Milovníci kníh“. „Varenie“, „Hranie“.

* Učiteľ by si mal vopred pripraviť diapozitívy o rôznych liekoch

rastliny, rozprávkové postavičky, bylinkové čaje podľa receptov.

* Dôležité: rozvíjať schopnosti študentov samostatne vyhľadávať informácie a vystupovať na verejnosti.

Poznámky k lekcii o svete okolo nás seniorská skupina na tému “Liečivé bylinky” Spracoval: Kosheleva E.V.

Cieľ:

Poskytovať vedomosti o liečivých rastlinách;

Rozšíriť vedomosti o výhodách a použití liečivých bylín;

Aktivujte a rozbaľte lexikón slová;

Rozvíjajte starostlivý prístup k prírode.

Materiál:

Košík s obrázkami liečivých rastlín; žihľava, plantain, podbeľ, púpava.

Priebeh lekcie.

Znie r.n.m. Do skupiny sú zaradené deti. Učiteľ sa s nimi stretáva.

Vychovávateľ:

Ahojte deti

Som babička Ahoj

Žijem, nestarnem

Nikdy neochoriem

A veľa zdravia vám.

Za starých čias sa ľudia zdravili a priali si zdravie. Poprajme si podľa ruského zvyku zdravie. Pozrite sa jeden druhému do očí, usmejte sa a povedzte veľa zdravia. Teraz pozdravme hostí a zaželáme im veľa zdravia (deti sedia na stoličkách).

Vychovávateľ: V Rusi sa hovorilo:

"Myseľ a zdravie sú dôležitejšie ako čokoľvek iné"

Les ako z rozprávkového kráľovstva

Všade naokolo rastú lieky

V každej tráve, v každej vetve

Aj lieky, aj tabletky

No, čo a ako liečiť

môžem ťa učiť

Všetky liečivé rastliny

Viem bez výnimky.

Teraz sa zoznámime s niektorými liečivými rastlinami.

Táto burina je úplne prvá jarný kvet.

Skorá jar

Žlté kvety

Veľmi nezvyčajné

Zelené listy

Na jednej strane

List je lesklý a hladký

Na druhej strane je ľahší

Pekné a mäkké

Povedz mi, kvet

Ako sa volá tento?

Uzdravuje deti

Je to na prechladnutie.

deti: podbeľ.

Vychovávateľ: viete prečo sa to tak volá?

Deti: na jednej strane je teplý list - matka a na druhej studený - macocha, ako

v rozprávke "Popoluška" bola zlá.

Na čo je táto bylinka užitočná? A liečia jej kašeľ. Varí trávu a pijú ju ako čaj.

A tu je portrét ďalšej buriny.

Tenká stopka pri ceste

Na konci jeho náušnice

Na zemi sú listy

Malé chrobáčiky

Pre nás je podobný dobrý priateľ

Lieči rany na nohách a rukách.

(Plantain.)

Kde rastie? Pozdĺž ciest.

Prečo je táto bylina užitočná, prečo sa považuje za liečivú?

Ak si poraníte nohu alebo ruku, namočte list a priložte ho na ranu, krvácanie sa zastaví a rana sa zahojí.

Herný moment- Pripojte kúsok papiera.

A tu je ďalší portrét liečivej byliny.

Zlatý a mladý

Za týždeň zošedivela

A o dva dni

Moja hlava je plešatá.

Správny púpava.

Čo viete o tejto liečivej rastline?

Všetko o púpave je užitočné: vyrábajú sa z nej kvety, prvý džem alebo „májový med“, listy a korene sa používajú na prípravu šalátu, obsahuje veľa vitamínov.

Vychovávateľ:

Ľudia vravia:

Nepozná žiadnu chorobu

Kto sa nikdy nenudí.

Poďme hrať.

Fyzická minúta. Hra "Púpava".

Dážď leje, slnko hreje, na čistinke rastú púpavy (deti vstávajú).

Prišiel vietor a začal fúkať na púpavu (deti kývajú rukami hore).

Vietor fúkal ešte silnejší (deti sa rozpŕchli na rôzne strany).

Z hláv púpav zrazu vyleteli padáky bieleho svetla (deti sa prikrčili).

Tam, kde padali padáky, opäť vyrastú púpavy (deti vstávajú - 2 krát).

Vychovávateľ: Existuje tráva, ktorej sa každý bojí, skúste uhádnuť.

Oh, nedotýkaj sa ma

Môžem ťa spáliť bez ohňa.

(Žihľava.)

Prečo je to užitočné?

Uvarí sa z nej kapustnica a hlávka sa umyje žihľavovým nálevom. A v dávnych dobách sa z nej vyrábala látka a šili sa košele a nohavice a rybári dokonca vyrábali plachty.

Hra "Postarajte sa o svoje ruky."

Pedagóg: Aká liečivá bylina sa používa na liečbu bolesti hrdla?

Všetci ju poznáte a máte radi.

Počúvaj:

V lese stojí malá kučera

biele tričko

V strede je zlatá

Kto je ona?

(Harmanček.)

Deti, teraz sa ideme hrať. Musíte zbierať kvety (Deti sú rozdelené do dvoch skupín a zbierať mozaiku: harmanček, plantain, púpava) (hudba)

Učiteľ príde a pýta sa: aký kvet sa zbieral a ako sa volá, na aké choroby sa lieči.

Blahoželám všetkým, ktorí splnili úlohu.

Poďme si zahrať nasledujúcu hru: „Dokončiť kresbu“ (hudba)

Tu na stole sú tieto nedokončené kresby, mali by ste ich dokončiť? Pristúpim k deťom a pýtam sa, aký kvet ste nakreslili, akej farby atď.

Deti, ochorieme buď na jeseň, alebo v zime, keď už nie sú kvety. Preto sa v lete skladujú liečivé rastliny (bylinky).

Stačí ich správne zbierať:

Nemôžete vybrať príliš veľa rastlín, inak nebudú rásť budúci rok;

Nemôžete vyskúšať bobule a ovocie, môžete sa otráviť;

Po zbere liečivých rastlín by ste si mali dôkladne umyť ruky, pretože je na nich veľa peľu a nečistôt.

Všetky liečivé rastliny sa predávajú v lekárni, kde ich kupuje vaša mama.

Reflexia. Čo si mal rád? Aké liečivé rastliny ste sa naučili? Aké hry si hral?

Veľmi sa mi páčiš, všetci boli aktívni! Teraz viete, že príroda nám dáva svoje bohatstvo a my sa oň musíme starať.

Obsah programu:

Rozvíjať u detí pochopenie toho, čo je príroda, charakteristické rysyživá a neživá príroda;

Poskytnúť predstavu o jednej z hlavných charakteristických vlastností rastlín a zvierat - spôsobu výživy;

Rozvíjajte koncepty rozmanitosti flóry, charakteristické rysy sám rastlinné formy od iných;

Rozšíriť vedomosti o častiach rôznych rastlinných foriem a ich funkciách;

Objasniť a rozšíriť predstavy detí o liečivých rastlinách, ich biologické vlastnosti a ich prínos pre ľudí; naučiť deti rozpoznávať najbežnejšie rastliny a správne ich pomenovať;

Zhrňte vedomosti detí o nevyhnutné podmienky pre rast a vývoj rastlín;

Pestovať u detí zvedavosť, záujem o štúdium prírody, lásku a úctu k rastlinám;

Rozvíjať schopnosť myslieť, vyvodzovať logické závery, vytvárať vzťahy medzi príčinami a následkami vo svete rastlín;

Rozvíjať súvislú reč a obohacovať slovnú zásobu detí.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Liečivé rastliny.

(pre staršiu skupinu škôlky)

Obsah programu:

Formovať u detí pochopenie toho, čo je príroda, charakteristické črty živej a neživej prírody;

Poskytnúť predstavu o jednej z hlavných charakteristických vlastností rastlín a zvierat - spôsobu výživy;

Vytvárať predstavy o rozmanitosti rastlinného sveta, o charakteristických črtách niektorých rastlinných foriem od iných;

Rozšíriť vedomosti o častiach rôznych rastlinných foriem a ich funkciách;

Objasniť a rozšíriť chápanie detí o liečivých rastlinách, ich biologických vlastnostiach a prínosoch pre ľudí; naučiť deti rozpoznávať najbežnejšie rastliny a správne ich pomenovať;

Zhrnúť vedomosti detí o nevyhnutných podmienkach pre rast a vývoj rastlín;

Pestovať u detí zvedavosť, záujem o štúdium prírody, lásku a úctu k rastlinám;

Rozvíjať schopnosť myslieť, vyvodzovať logické závery, vytvárať vzťahy medzi príčinami a následkami vo svete rastlín;

Rozvíjať súvislú reč a obohacovať slovnú zásobu detí.

Prípravné práce:Čítanie príbehov, básní, prezeranie ilustrácií o liečivých rastlinách. Práca v kútiku prírody, pozorovanie rastu a stavu izbových rastlín a rastlín na mieste, skúmanie diagramov - modelov, písanie príbehov na ich základe. Rozhovory o prírode.

Následná práca:Kreslenie liečivých rastlín.

Vybavenie a materiály: ilustrácie znázorňujúce liečivé rastliny: púpava, žihľava, skorocel, podbeľ, harmanček, pestrec, ľubovník bodkovaný; ilustrácie zobrazujúce stromy, kríky, bylinné rastliny; referenčné obrázky „Čo potrebuje rastlina k životu“, „Časti rastliny a ich funkcie“, „Čo dokážu živé organizmy“, izbové rastliny: aloe, crassula, senseevieria, konáre topoľa s otvorenými púčikmi, karty liečivých rastlín, nakrájané na kúsky, obálky s úlohami.

Vychovávateľ: Deti, máme príhodu - z lesa prišiel list, že všetky lesné zvieratká ochoreli:Veverička má bolesti hrdla, medvedica má nádchu a líška má silný kašeľ. A žiadajú nás o pomoc. Čo by sme teraz mali robiť? Ako pomôcť chudobným zvieratám?Deti sa rozprávajú.

Vychovávateľ: Prišiel som s nápadom, poprosíme Prírodu o pomoc! Deti, čo je príroda?

deti: To, čo nás obklopuje, nevyrábajú ľudské ruky.

Vychovávateľ: Pozri, čo sa dá v našej skupine nazvať prírodou?

deti: Kvety, cibuľky, konáre topoľov.

Vychovávateľ: Dá sa stôl a hračky nazvať prírodou?

Deti: Nie.

Znie krásna hudba.

Vychovávateľ: Deti, počujete? Viem, že je to príroda, ktorá nám hovorí, že súhlasí s pomocou, keďže ju tak dobre poznáme. Ale na to budeme musieť tvrdo pracovať - ​​odpovedať na jej otázky.Učiteľ vezme obálku so zadaním.

Pozri, našiel som prvú úlohu: Príroda môže byť živá a nie živá. Nech každý z vás pomenuje niečo, čo patrí k Živej a Neživej prírode. Odpovede detí.

Vychovávateľ: Čo rozlišuje voľne žijúcich živočíchov z neživého. Čo môžu robiť len živé bytosti?Zobraziť referenčné obrázky. Odpovede detí (narodia sa, rastú, dýchajú, pijú vodu, jedia a umierajú).

Vychovávateľ: Deti, sú ľudia, vy a ja, príroda? Môžeme žiť bez výtvorov prírody (bez vody, pôdy, vzduchu a slnka)?

Deti: Nie.

Vychovávateľ: Je to tak, Príroda nám dáva všetko pre život a našu prírodu môžeme nazývať Matkou.

Za správne odpovede dostávame ďalšiu stopu a Príroda nám hovorí, že musíme ísť do lesa. Potom ma nasleduj.

Deti, ako sa dá jedným slovom nazvať to, čo vidíte na tabuli??

Deti: Rastliny.

Vychovávateľ: Aký je najdôležitejší rozdiel medzi rastlinami a zvieratami, čo dokážu, že zvieratá a vy a ja nie?

deti: Jedzte slnečné svetlo a vyrába nám kyslík.

Vychovávateľ: Absorbovať slnečné svetlo a uvoľňovať kyslík. Správny. Môžu to urobiť, pretože listy obsahujú látku, ktorá dáva všetkým rastlinám zelenú farbu. Bez rastlín by sme nemohli žiť ani minútu. A čopotrebuje rastlina k životu?Učiteľ ukazuje referenčné obrázky.

deti: Voda, zem, slnko, teplo, vzduch.

Vychovávateľ: A teraz chce matka príroda otestovať, ako poznáte svojich zelených susedov? Ako sa volajú rastliny umiestnené na tabuli v hornom rade?

Deti: Stromy.

Vychovávateľ: Čo majú všetky spoločné? Vymenujme časti stromu.

deti: Korene, kmeň, konáre, listy, plody.

Vychovávateľ: Stromy s listami sa nazývajú...

Deti: Listnaté.

Vychovávateľ: A stromy, ktoré majú namiesto listov ihličie, sa nazývajú...

Deti: Ihličnany.

Vychovávateľ: Čo vidíte v druhom rade?

Deti: Kríky.

Vychovávateľ: Aký je ich hlavný rozdiel od stromov?

deti: Strom má jeden veľký kmeň a kríky majú niekoľko tenkých. Stromy sú zvyčajne vysoké a kríky nízke.

Vychovávateľ: Ako môžete nazvať rastliny zo spodného radu?

Deti: Bylinky.

Vychovávateľ: Aké časti má bylinná rastlina?

deti: Korene, stonka, listy, kvet.

Vychovávateľ: Prečo rastlina potrebuje každú časť?Zobraziť referenčné obrázky. Odpovede detí.Môže rastlina žiť bez akejkoľvek jej časti: bez koreňa alebo bez listov a prečo??

Deti: Nie, nemôže.

Vychovávateľ: R Asthenia, každá časť je dôležitá, rovnako ako ty a ja potrebujeme ruky, nohy a hlavu a bez nich sa nezaobídeme.

Matka príroda nás zaviedla do lesa. Chlapi, hovorí sa, že les je zelená lekáreň. Prečo to hovoria? Že mastičky a tabletky rastú na stromoch?

Deti: Nie. V lese rastú rastliny, ktoré sa dajú použiť na liečenie.

Vychovávateľ: Ako sa tieto rastliny volajú?

Deti: Liečivé.

Vychovávateľ: Vypočujte si o nich básne.

Les je ako rozprávkové kráľovstvo,

Všade naokolo rastú lieky.

V každej tráve

V každej pobočke -

Aj lieky, aj tabletky.


Aký si skvelý človek, správne si odpovedal na všetky otázky a matka príroda ťa pozýva do „Zelenej lekárne“. A teraz sa dozvieme o tom, ako sa ľudia naučili používať liečivé rastliny.

Liečba rastlinami pochádza z dávnych čias. Vtedy ešte nieBoli tam tabletky a náplasti, ale ľudia boli chorí: prechladli a zranili sa, bolela ich hlava a žalúdok. Ľudia si začali všímať, že choré zvieratá odchádzajú, aby našli nejakú trávu, ktorú po zjedení zotavili. Takže človek začal hľadať pomoc u rôznych rastlín.

Teraz ďalšia úloha Prírody - musíte si zapamätať mená rastlín a povedať všetko, čo o nich viete. Pozrite sa na túto rastlinu. Ktovie ako sa to volá?

Deti: Podbeľ.

Vychovávateľ: Viete, prečo má taký zvláštny názov?

Odpovede detí.

Vychovávateľ: Správny. Spodná časť listu je pokrytá hustými bielymi chĺpkami. Zvnútra sú jemné, ľahké, zamatové. Ak ho pohladíte rukou, pocítite jemnosť a teplo. Akoby ma mama pohladila. A vrchná časť list – tvrdý, hladký, studený. Ako dotyk prísnej macochy. Toto je úplne prvý jarný kvet. A čo sa objaví pred podbeľom - listy alebo kvety?

Deti: Kvety.

Vychovávateľ: Hovorí sa, že sa tak ponáhľa, aby sa objavil na svetle, že nemá čas uhasiť listy. Kvety podbeľu vedia predpovedať počasie. V noci a za nepriaznivého počasia kvetina pevne zatvára okvetné lístky. Ľudia si z týchto kvetov pripravujú odvary a používajú ich na liečbu kašľa.Učiteľ ukazuje ilustráciu.
Pozrite sa na obrázok: je to, ako keby slnko rozptýlilo svoje malé deti po čistinke. Postavme sa do kruhu a prečítajme si spolu básničku o slnku a pomôžu nám prsty.
Prstová gymnastika.

Slnko, slniečko, poprechádzaj sa pri rieke,

Slniečko, miláčik, rozhádž prstene,

Zozbierame prstene, odtrhneme zlaté,

Budeme hrať, hrať a potom vám to vrátime.

Vychovávateľ: Deti, zistili ste, čo je to za rastlinu?

Deti: Plantain.

Vychovávateľ: Prečo sa to tak volá?

deti: Plantain rastie v blízkosti ciest.

Vychovávateľ: Má tvrdé a elastické listy, takže sa nebojí pošliapania, ktorým trpia iné rastliny. Plantain sa nazýva cestovateľská tráva. Prečo dostal takú prezývku? Aké vlastnosti majú jeho semená? Odpovede detí. Vychovávateľ: Drobné semená skorocelu sú lepkavé, keď sú vystavené dažďu alebo rose. Prilepené k nohám ľudí či labkám zvierat cestujú s nami aj plantainľahko sa presúva na iné miesta. V čom nám môže pomôcť plantain?

deti: Hojí rany.

Vychovávateľ: Používa sa na rezné rany, odreniny, bodnutie hmyzom a popáleniny. Za starých čias ho volali „reznik, rannik“. Toto je hádanka o ňom:

Lekár vyrastal pri ceste, lieči choré nohy.

Nálev z listov skorocelu sa používa aj ako expektorans pri kašli. Odvarom si môžete vyplachovať ústa, keď vás bolia zuby a ďasná.

Deti, ako sa volá táto rastlina?O akej rastline sa hovorí, že horí?

Deti: Žihľava.

Vychovávateľ: Jedna žihľava nahradí sedem lekárov – hovorí ľudová múdrosť.

O nej sú tieto riadky:

Ach, nedotýkaj sa ma

Budem horieť bez ohňa.

Prečo sa však hovorí, že žihľava páli? Odpovede detí.

Vychovávateľ: Áno, máte pravdu: Stonka a listy žihľavy sú lemované žihľavovými chĺpkami, ktorých ostré konce sú veľmi krehké.Každý vlas je ako ihla na injekčnej striekačke. Vo vnútri chĺpkov je žieravá kvapalina. Ak sa ho dotknete, dostanete injekcie.

Používa sa na zastavenie krvácania, hojenie rán, nálev zo žihľavových listov sa používa na kloktanie pri bolestiach hrdla a tiež na posilnenie vlasov.

Viete, že žihľava dokáže nielen liečiť, ale aj živiť. Jedlé sú listy žihľavy a z nej sa pripravujú šaláty.

Ale pozrite, každý pozná túto rastlinu.

Deti: Ach, púpava.

Vychovávateľ: Kvety, ako malé slniečka, sa otvárajú za dobrého počasia a zatvárajú, keď je zamračené. Ale rozkvitla púpava a čo sa s ňou deje? Odpovede detí.

Vychovávateľ: Je to tak, semená sa zdajú byť pripevnené k nadýchaným bielym trsom, ktoré vietor ľahko odfúkne. Preto ju tak volali – púpava. Predstavme si, že máme v rukách biele čiapky, fúkajme do nich, najprv ledva, potom silnejšie a potom silno, silno, až nám všetky padáky odletia.Dychové cvičenia.

Som nadýchaná guľa
Zbeliem sa v čistom poli.
A bude fúkať vánok -
Zostáva stopka.

Púpava je tiež liečivá. Používa sa ako prostriedok na zníženie horúčky a na liečbu mnohých ďalších chorôb. Púpava sa môže jesť. Z mladých lístkov sa pripravujú polievky a šaláty, z kvetov džem a z koreňov púpavová káva.Pozrite sa na túto rastlinu. Ako sa to volá?

Deti: Harmanček.

Vychovávateľ: Správny. Slovo Ra ďalej cudzí jazyk znamenáSlnko. Je pravda, že harmanček vyzerá ako slnko?Kloktajte hrdlo odvarom z kvetov harmančeka. Používa sa pri prechladnutí a kašli, pri bolestiach brucha. Ak budete piť v noci odvar z harmančeka, budete mať zdravý a pokojný spánok.

Aké ďalšie liečivé rastliny poznáte? Kto spoznal túto rastlinu?

Deti: Ľubovník bodkovaný.

Vychovávateľ: Presne tak, prečo sa to tak volá?

deti: Ak ho zviera zje, môže sa otráviť.

Vychovávateľ: Ľubovník bodkovaný je liekom na mnohé choroby. Vyrábajú sa z neho masti, ktoré hoja rany a tíšia bolesť.

Spoznali ste ďalšiu rastlinu?

Deti: Ivan-čaj.

Vychovávateľ: Prečo má tento názov?

Vychovávateľ: Ivan je meno, ktoré je v Rusku veľmi bežné. Môžete si z nej pripraviť lahodný a zdravý čaj..

Vychovávateľ: Jeho druhé meno je fireweed. Čaj upokojuje, zmierňuje bolesti hlavy, zlepšuje spánok. Z jej koreňov sa vyrába múka a pečie sa chlieb, varia sa polievky a obilniny a listy sa používajú na šalát.

Deti, povedzte, môžu byť liečivé iba bylinky?

Deti: Nie.

Vychovávateľ: Kto pozná tento ker?

Deti: Malina.

Vychovávateľ: Každý z vás bol určite liečený čajom s malinovým džemom. Pomáha liečiť prechladnutie. Aké stromy poznáte, že majú liečivé vlastnosti?Učiteľ ukazuje ilustrácie.Deti pomenúvajú známe stromy: lipa, breza, jarabina, dub.

Vychovávateľ: Poďme sa teraz obrátiť na tieto stromy a natiahnuť svoje konáre smerom k slnku.Minúta telesnej výchovy.

Prišlo ráno, slnko sa prebudilo,

Spiace brezy rozvíril vietor,

Pozdravili sa, naklonili sa do strán,

Predĺžili konáre k slnku a tešili sa z nového dňa.

Vychovávateľ: Toľko rastlín, na ktoré sme dnes narazili, nám môžu pomôcť vyrovnať sa s chorobami, no toto je len malá časť všetkého bohatstva našej matky prírody! Si skvelý - poznáš všetky rastliny a Príroda si pre nás pripravila ďalšiu úlohu.

Nastal čas zbierať liečivé rastliny pre choré zvieratá sami, preto si musíme sadnúť k stolom. Tu je naša lesná čistinka, kde vyrástli „zelení lekári“. Musíte zostaviť celú rastlinu z častí a pomenovať ju.(Hra „Nájdi a zbieraj rastlinu“)

Každé dieťa potrebuje správne zostaviť obrázok liečivej rastliny nakrájanej na kúsky a pomenovať ju.

Vychovávateľ: Pozbierali sme rastliny potrebné na ošetrenie. Chlapci, pripomeňme si, s akými liečivými rastlinami sme sa dnes stretli? Odpovede detí.

Vychovávateľ: Všade môžu zvieratá, vtáky, ľudia nájsť pomoc z prírody. Na každú chorobu existuje liečivá rastlina. Najlepšia lekáreň je Nature. S radosťou nám dáva všetky svoje dary a výmenou za všetko, čo žiada, aby sme sa o ňu starali a netrhali nadarmo ani jeden kvet, pretože niekoho môže vyliečiť! Povedzme našej prírode – ďakujeme pekne! A my sami sa pokúsime nikdy neochorieť!


Všade nás obklopujú rastliny: kvety, bylinky, stromy a kríky. Bez rastlín by na Zemi nebol život. Rastliny nám pomáhajú dýchať. A s ich pomocou môžete vyliečiť niektoré choroby. Treba len vedieť, ktoré rastliny sú liečivé a správne ich používať.

Každá rastlina je vytvorená prírodou pre dobro. Ľudia študovali rastliny, odovzdávali svoje vedomosti o liečivé vlastnosti rastliny, tvorili „bylinkári“.

Lekáreň máme prakticky pod nohami. Deti by mali vidieť krásu okolitej prírody, pochopiť výhody rastlín, kvetov a bylín. My, dospelí, chodíme s deťmi, na výlety, do parku, lesa, na pole a zoznamujeme ich s našou matkou prírodou. Na jar av lete môžete veľa chodiť a pozorovať rastliny a hmyz. Deti sa zaujímajú o všetko.

My vám to povieme deti o liečivých rastlinách. Aké rastliny sa nazývajú liečivé, ako ich správne zbierať. Naučte deti rozlišovať liečivé byliny a pestujte si starostlivý vzťah k prírode.

Liečivé rastliny s popisom pre deti

A v húštinách lesa,

Na poliach a lúkach

Kde je všetko sladké pre srdce,

Kde je také sladké dýchať čistý vzduch.

Nachádza sa v bylinkách a kvetoch

liečivá sila,

Pre každého, kto môže

Odhaľte ich tajomstvo.

(vianočná nedeľa)

Keď sme chorí, nemusíme vždy bežať do lekárne po tabletky. Sme obklopení množstvom rastlín, ktoré sa dajú použiť na liečbu.

Rastliny, ktoré sa používajú na liečbu rôznych chorôb, sa nazývajú liečivý. Aké rastliny sú liečivé?

Mnohé liečivé rastliny poznajú deti už od detstva. Sú to: púpava, harmanček, žihľava, skorocel, podbeľ, konvalinky, lipa.

Pozrime sa na najznámejšie rastliny pre deti.

Žihľava dvojdomá

Slovo pochádza zo starého ruského slova „koprena“ - hodváb. Vlákno sa získavalo zo žihľavy a vyrábali sa látky.

Predtým bola žihľava považovaná za prostriedok na exorcizmus.

V ťažkých rokoch žihľava ľuďom veľmi pomohla. Jedlo sa, pripravovali sa polievky a šaláty. Už dlho je známa ako liečivá rastlina. Populárna múdrosť hovorí: „ Jeden žihľava nahradí siedmich lekárov.“

Žihľava sa používa pri zápale pľúc, krvácaní, grganí a na posilnenie vlasov.

Stonky a listy žihľavy sú pokryté štipľavými chĺpkami. Táto vlastnosť rastliny sa odráža v hádanky a príslovia.

Hrať s ním je ako sedieť v žihľave.

Hoci to nie je oheň, horí.

Akú trávu môže rozpoznať nevidiaci?

Rastie ako zelená stena,

Prechádzajú okolo nej

Bodavá a zlá diva,

Ako sa volá tráva?

(Nettle)

farmaceutický harmanček

Sestry stoja na poli,

Žlté oči hľadia na slnko,

Každá sestra má

Biele mihalnice

(Harmanček)

Názov pochádza z latinského „romona“ - rímskeho, požičaného z poľského jazyka. V literatúre sa jej obraz spája s obrazom skromnej krásy a láskavosti.

Popis harmančeka

Harmanček (ročný) bylinná rastlina z čeľade Asteraceae.

Kvety sa zhromažďujú v košíku, ktorý pozostáva z bielych okvetných lístkov v tvare jazyka a žltých rúrkovitých kvetov. Harmanček kvitne od mája do septembra. Rastie všade: na poliach, pri cestách, v blízkosti ľudských obydlí.

Liečivé vlastnosti harmančeka.

Používa sa ako sedatívum, protizápalové, diuretikum.

Odvar z harmančeka sa používa na kloktanie a používa sa ako protizápalový prostriedok pri ochoreniach tráviaceho traktu. Odvar z harmančeka, ktorý sa používa ako kozmetický prípravok, dodáva blond vlasom zlatý odtieň.

Ako sa pripravuje harmanček?

Kvety sa zbierajú za suchého počasia, sušia sa v dobre vyhriatej miestnosti na slnku, rozsypané v tenkej vrstve na tkanine alebo papieri.

Púpava lekárska

Táto rastlina je deťom známa už od detstva. Kto by nemiloval zbierať žlté púpavy a vyrábať z nich vence? Toto trvalkačeľaď Asteraceae.

Kvitnú dlho a produkujú veľa semien za sezónu.

Keď kvitnú púpavy, zdá sa, že deti slnka zostúpili na zem a prikryli ju nádherným kobercom.

Púpava je veľmi podobná slnku.

Púpava sa používa už dlho liečebné účely. Nazýva sa to „elixír života“ z dobrého dôvodu: všetky časti rastliny sú užitočné. A korene, listy, kvety.

Z kvetov púpavy sa vyrába džem podobný medu. Listy môžete použiť na prípravu zdravých šalátov na jar.

Púpavový šalát:

100 g listov púpavy;

90 g zelenej cibule;

25 g petržlenu;

15 g rastlinného oleja;

1 varené vajce;

soľ, korenie podľa chuti.

Púpavové listy namočíme na 30 minút do slanej vody, nasekáme, pridáme bylinky, olej a ozdobíme uvareným vajíčkom.

Púpava má diaforetické, antipyretické a expektoračné vlastnosti.

Plantain

Rastie v blízkosti ciest. Jeho ruské mená sú „plantain“, „spolucestovateľ“. Nazýva sa tiež „reznik“, „rannik“ - pre svoje vlastnosti pri hojení rán.

V medicíne sa listy používajú na hojenie rán a rezných rán. Používa sa aj na uštipnutie včelou, osou a dokonca aj hadom. Čerstvo rozdrvené listy plantain zabraňujú vzniku edému.

Plantain sa používa na choroby zvršku dýchacieho traktu, na gastritídu, žalúdočné choroby.

Semená skorocelu sú lepkavé, lepia sa na ľudské topánky, na labky zvierat a prenášajú sa na veľké vzdialenosti.

Stretneš ho na cestách,

Zahojíš odreniny,

Opatrne odtrhnite list.

Kto nás vylieči?

(plantain)

Podbeľ

Nie som známy kvetmi

A s bežnými listami:

Potom tvrdý, studený,

Je mäkký a tmavý.

Rastlina dostala svoje meno podľa štruktúry svojich listov. Pod nimi sú biele, nadýchané, mäkké, ako ruky matky. Zvrchu zelená, studená – ako macocha.

Trváca rastlina z čeľade Asteraceae, s rovnými stonkami pokrytými hnedastými šupinovitými listami.

Na stonke sú žlté kvety.

Rastlina sa už dlho používa ako liečivá rastlina. Podbeľmedová rastlina. A toto sú prvé jarné kvety ktoré nás robia šťastnými.

Kvety podbeľu

Ako svetlá slnka.

Rastú na kopci,

Priamo zo snehu - a kvitnú!

(L. Akinshina)

Tajomstvo

List je na vrchu hladký

Ale s flaneletovou podšívkou

(podbeľ)

Rastlina využíva kvety aj listy. Používa sa pri kašli, na posilnenie imunitného systému, ako diaforetikum.

Ivan-čaj alebo fireweed

V dávnych dobách sa z jeho stoniek vyrábali povrazy a nazývali ho „divoký ľan“. Dobrá medová rastlina.

Varí sa ako čaj. Používa sa pri ochoreniach obličiek ako sedatívum.

Pastierska kabelka

Táto rastlina rastie všade ako burina. Plodom je trojhranný struk podobný pastierskej kapsičke.

Infúzia sa používa na krvácanie.

Na voľných pozemkoch a popri cestách

Burina s bielym súkvetím.

Ale po preštudovaní všetkých jeho vlastností,

Možno sa na to pozeráte zle.

Zastavte krvácanie

V Číne je to šalát na stôl.

Burina je húževnatá: je toľko semien

V ovocí, ktoré vyzerá ako vrece.

(pastierska kabelka)

Aké ďalšie liečivé rastliny poznajú deti?

mäta

Pridajte ju do čaju. V mäte je toho veľa prospešné vlastnosti. Príjemná vôňa, chladivá chuť. Mätové tinktúry sú upokojujúce.

Čaj je lahodný a voňavý,

S ňou je ľahký a príjemný:

Listy sú odtrhnuté a pokrčené.

čo inhaluješ? - Vôňa…( mäta)

Nechtík alebo nechtík

Aké zvláštne kvety

Pod názvom nechtík?

Podobné ako sedmokrásky -

Všetci nosia oranžové košele?

(nechtík)

Má expektorans, diuretikum a potogénne činidlo. Nechtík sa používa na kloktanie pri stomatitíde a bolestiach hrdla.

Konvalinka

Uvedené v Červenej knihe. Krehké, krásne a voňavý kvet. Ale buď opatrný. Konvalinka je jedovatá.

Konvalinka - veľmi užitočná rastlina. Pripravujú sa z neho srdcové a sedatívne kvapky. IN ľudová medicína Používa sa konvalinka, ale musíte sa poradiť s lekárom, pretože to nie je bezpečné.

Les sčernie

Srdečne prebudený

Obklopený jarnou vlhkosťou.

A na šnúrach perál

Všetci sa trasú od vetra.

Starostlivo prepletené prírodou,

Zabalené v zelenom liste

V nedotknutej divočine rastie kvet

Chladivé, krehké a voňavé.

(májová konvalinka)

ľubovník bodkovaný

Jedná sa o nízku trvácu rastlinu s rovnou, tenkou stonkou. Na listoch sú svetlé bodky, ktoré vyzerajú ako diery. Rastlina sa nazýva ľubovník bodkovaný.

Tieto bunky uchovávajú esenciálne oleje.

Na vetvách - kvetenstvo žlté kvety s balzamikovou vôňou. Ľubovník kvitne od júna do augusta. Rastie na lúkach, poliach a pri brehoch.

Obsahuje karotén a vitamín C. Rastlina užitočná pre človeka.

Nazýva sa aj „Božia tráva“ a lieči 99 chorôb. Prečo nie 100? Ľubovník bodkovaný by nemali užívať pacienti s nádormi.

Nálev z byliny sa používa pri žalúdočných chorobách, na kloktanie a pije sa ako čaj.

Ak niečo bolí,

Ani zver nedokáže odolať.

S akou bylinkou by ste mali piť nálev?

So zázračnou trávou...

(ľubovník bodkovaný)

Lopúch

Nenáročná rastlina, ktorá rastie všade. Proste úžasná burina. Z jej plodov deti vyrábajú figúrky. Lopúch sa nazýva aj lopúch.

V medicíne sa používajú korene lopúcha aj jeho listy. Pripravujú sa z nich odvary, infúzie, extrakty a liečia sa rôzne choroby: gastritída, zápcha, hemoroidy, osteochondróza, stomatitída.

Listy lopúcha sa prikladajú na boľavé kĺby. Odvar z lopúcha posilňuje vlasy.

Ako správne zbierať liečivé bylinky?

Zberači liečivých rastlín zbierajú liečivé byliny. Vďaka pozorovaniu ľudí, ľudová múdrosť, bylinky sa používajú na liečbu chorôb. Ale bylinky treba stále správne zbierať. Deťom treba povedať toto:

  • V žiadnom prípade nezbierajte bylinky v blízkosti ciest, pretože... pohlcujú škodlivé výfukové plyny a nebude z nich žiadny úžitok, iba škoda.
  • Liečivé rastliny by sa mali zbierať len za jasného a suchého počasia.
  • Nemôžete ochutnať rastliny.
  • Každý druh rastliny sa zbiera samostatne.
  • Po zbere rastlín si umyte ruky mydlom.
  • Rastliny zbytočne nevyberajte.

Rastliny rastú všade a niekedy si ich jednoducho nevšimneme, hoci áno veľký význam pre osobu.

Deti treba naučiť starať sa o prírodu, pretože bez stebla trávy či kvetu sa budeme cítiť zle.

A tu je ďalší dobrý báseň o výhodách rastlín.

Memo

Uvádza hlavné vlastnosti rastlín

Mäta lieči neuralgiu,

A repa - hypertenzia.

Jahody odháňajú soľ

A šalvia - bolesť zubov.

Jedzte melón, keď máte nifrit,

A brusnice - na artritídu,

Aby mali viac sily

Nezabudnite na elecampan

Brusnica vylieči cystitídu,

Reďkovkový kašeľ a bronchitída.

Bolesť hlavy - kalina,

A na prechladnutie - čaj s malinami.

Pečeň ošetrite jarabinou,

Srdce - mäta a kalina

Aby ste sa vyhli cukrovke,

Jesť topinambur celé leto,

Vyliečte astmu yzopom

Močový mechúr - kôpor.

Rany, vredy, hemoroidy -

Opláchnite plantain

Ak máte opuch -

Praslička a ľanové semienko.

Namažte mozole celandínom.

A pehy - s strúhaným chrenom,

Nezabudnite na ľubovník bodkovaný

Pite čaj častejšie

Pite šípkový nálev

Budete energickí a mladí.

Video pre deti » Rozprávka o liečivých rastlinách“

Záver.

  1. Liečivé rastliny pomáhajú ľuďom zotaviť sa z chorôb.
  2. Lieky sa vyrábajú z liečivých rastlín.
  3. Liečivé rastliny treba chrániť a zbytočne ich nezbierať.

Je zaujímavé a poučné rozprávať deťom o užitočných liečivých rastlinách, ktoré sa často nachádzajú. Čítajte básne, hádajte hádanky o liečivých rastlinách. Deti si ich zapamätajú a budú s nimi zaobchádzať opatrne, vediac o výhodách, ktoré rastliny prinášajú.

Napíšte komentáre. Ak bol pre vás článok užitočný, zdieľajte ho so svojimi priateľmi kliknutím na sociálne tlačidlá. siete.

S pozdravom Oľga.



Páčil sa vám článok? Zdieľajte so svojimi priateľmi!