Náčrt lekcie o svete okolo nás (prípravná skupina) na tému: GCD v prípravnej skupine „Všetky povolania sú dôležité, všetky povolania sú potrebné“. Zhrnutie hodiny „Svet povolaní“ v prípravnej školskej skupine

Cieľ: rozvíjať priateľský a úctivý prístup k ľuďom rôznych profesií.

Úlohy:

— objasniť a rozlíšiť vedomosti detí o špecifikách práce mužov a žien;

— formovať predstavy o kolektívnej povahe práce mužov a žien (vzťah medzi „mužskými“ a „ženskými“ profesiami);

- podporovať samostatnú aplikáciu získaných vedomostí v herných činnostiach.

Vybavenie: diapozitívy ilustrácií k rozprávke E. Lopatina „Víla remesiel“ na ukážku cez projektor, súbor obrázkov z tematického albumu „Mužské“ a „Ženské“ povolania, tlačené spoločenské hry „Čo je navyše?“, „ Kto kde pracuje“, výstava detských kresieb na tému „Všetky práce sú dobré, vyberte si podľa svojho vkusu“, ples; flanelograf, projektor, hlasový záznamník.

Priebeh lekcie

Učiteľka číta deťom rozprávku „Víla remesiel“ od E. Lopatina, čítanie sprevádza premietaním ilustrácií cez projektor.

Žil raz jeden spisovateľ vo veľkom meste. Jedného dňa sa rozhodol napísať knihu o najúžasnejších povolaniach na Zemi. Napísal nádherné chválospevy o hudobníkoch a umelcoch, básnikoch a sochároch, vedcoch a vynálezcoch. Zdalo sa mu, že len oni dávajú obyčajným ľuďom skutočné šťastie v živote a možnosť tešiť sa z jeho nekonečných darov. Knihe však stále niečo dôležité chýbalo a spisovateľ ju nevedel dokončiť.

Raz v noci do miestnosti, kde pracoval, vletela krásna víla. Bola to víla majstrovstva. Krídlami zodvihla spiaceho spisovateľa a o chvíľu sa ocitol na schodoch obrovského paláca. Po schodoch okolo neho kráčali rôzni ľudia a spisovateľ išiel so všetkými. Brány paláca boli otvorené dokorán. Strážca v zlatom vyšívanej livreji sa spisovateľovi zdvorilo uklonil a povedal: „Vstúpte, prosím. Naša pani, Víla Majstrovstiev, na vás čaká na svojom festivale Veľkých Majstrov Zeme. Všetci sa už zhromaždili a teraz víla oznámi začiatok prázdnin.“

Spisovateľ vstúpil do sály, ktorá žiarila tisíckami svetiel. Okolo boli stovky usmievavých ľudí v elegantnom oblečení. Zrazu si spisovateľ všimol muža v pracovnom odeve s náradím v rukách.

„Tento muž je Veľký staviteľ,“ povedal mu do ucha jeden z hostí, „jeho domy vydržia hurikány a dokonca aj zemetrasenia. Sú tak šikovne postavené, že sa zdá, že sa zakorenili v zemi.“

"A toto je pravdepodobne krajčírka?" — spýtal sa spisovateľ, vidiac medzi hosťami ženu s krajčírskymi nožnicami a škatuľkou ihiel a nití.

„Áno,“ odpovedali mu vážne, „toto je Veľký krajčír. Oblečenie, ktoré šije, robí ľudí krásnymi a pomáha im stať sa láskavejšími.“

Veľký majster?“ pomyslel si spisovateľ a v tom istom momente začul zvonivý hlas: „Samozrejme, aj pochmúrna jesenná obloha sa usmieva, keď tento muž zametá ulicu. Dáva ľuďom toľko svetla a tepla, že mu právom patrí titul Veľký majster.“

Tento hlas patril krásnej žene, oblečenej v snehobielych hodvábnych šatách, priehľadných a ľahkých ako dym. Spisovateľ okamžite uhádol, že ide o vílu majstrovstva. Víla trikrát zatlieskala rukami a odvšadiaľ prúdila majestátna hudba ohlasujúca začiatok sviatku. Víla vyliezla na balkón a slávnostným hlasom povedala: „Moji drahí páni, som veľmi rada, že vás všetkých môžem privítať na našej dovolenke. Svojou prácou oslavujete krásu a vďaka vám je svet plný svetla a tepla. Tento rok máme medzi sebou spisovateľa. Pozval som ho na Masters’ Festival, aby vo svojej knihe ľuďom povedal, že každé povolanie je úžasné a vznešené; a že aj ten najobyčajnejší školník sa môže stať Veľkým Majstrom, ak jeho srdce smeruje k ľuďom a jeho duša spieva krásou.“

A spisovateľ si uvedomil, že v jeho knihe bolo napísané málo o najbežnejších povolaniach, o tom, že existujú mužské a ženské povolania, o tom, že krása tvorivého človeka sa prejavuje v práci.

Vychovávateľ. Chlapci, spisovateľ sa na vás obrátil s prosbou o pomoc, pretože sa dozvedel, že deti v našej škôlke vedia veľa o „mužskej“ a „ženskej“ práci a vaše príbehy mu pomôžu dokončiť knihu o povolaniach. Ako môžeme pomôcť spisovateľovi?

deti. Môžete vymýšľať zaujímavé príbehy o „mužských“ a „ženských“ profesiách a posielať ich poštou, môžete posielať kresby o „mužskej“ a „ženskej“ práci, obrázky, hry.

Na návrh učiteľa deti usporiadajú obrázky na flanelografe do dvoch skupín: vľavo - s obrázkom „mužskej“ práce, vpravo - s obrázkom „ženskej“ práce.

Vychovávateľ. Chlapci, prečo sú muži častejšie vojenskí pracovníci, hasiči, námorníci a záchranári?

deti. Sú silní, odvážni, odhodlaní. Pedagóg: Áno, muži robia prácu, ktorá si vyžaduje silu, vytrvalosť a odhodlanie. Často pracujú ako manažéri, pretože táto práca si vyžaduje vysokú zodpovednosť a silu charakteru. Chlapci, prečo sú ženy častejšie tkáčmi, dojičkami, zdravotnými sestrami, pestúnkami a učiteľkami?

deti. Pretože sú milí a starostliví.

Vychovávateľ. Je to tak, ženy sa venujú činnostiam, ktoré si vyžadujú starostlivosť, trpezlivosť, usilovnosť, presnosť, láskavosť a pedantnosť.

Lekcia telesnej výchovy „Uveďte povolanie svojej matky (otca)“

Učiteľ hodí loptu dieťaťu, ono ju chytí, hodí späť a pomenuje povolanie svojej matky (otca).

Vychovávateľ. Navrhujem zahrať si hru, počas ktorej si zapamätáte, kto kde pracuje.

Hra „Kto kde pracuje“

Používa sa dierovaný štítok, čo je hárok A4, na ktorého rôznych stranách sú obrázky ľudí rôznych profesií a ich zamestnania (stavenisko, poliklinika, nemocnica, kaderníctvo, škôlka, jedáleň atď.) a v strede je tam vystrihnutý obdĺžnik. Pri plnení úlohy položí dieťa pod dierovaný štítok list papiera a nakreslí naň čiary. Na vašu žiadosť si musíte vybrať zástupcu „mužského“ („ženského“) povolania, spojiť ho modrou (červenou) čiarou s obrázkom príslušného pracoviska a odpovedať na otázku: „Kde môže človek práce tejto profesie?" Napríklad zdravotná sestra môže pracovať v nemocnici, na klinike, v materskej škole; kaderník - v kaderníckom salóne, kozmetickom salóne a pod.).

Vychovávateľ. Pokračujme v rozhovore o profesiách. Zahrajme si hru „Čo je navyše?“, pri ktorej si spomeniete, kto čo potrebuje k práci.

Hra "Čo je navyše?"

Učiteľ rozloží štyri obrázky zobrazujúce pomáhajúce predmety (napríklad injekčnú striekačku, vatu, jód a ďalekohľad). Dieťa musí pomenovať extra položku a vysvetliť svoj výber. Deti musia uhádnuť, o akom povolaní hovoríme a pomenovať úkony, ktoré človek v tomto povolaní vykonáva a aké vlastnosti by mal mať. Napríklad: „Toto je zdravotná sestra. Sestra lieči ľudí. Je milá, starostlivá, pozorná.“

Vychovávateľ. Môžete pracovať rôznymi spôsobmi. Ľudia, ktorí sú svedomití a dobrí v tom, čo robia, robia ostatných šťastnými. Hovorí sa o nich: „majster svojho remesla“, „má zlaté ruky“. Pamätajte si, aké príslovia o práci poznáte.

deti. „Nie je ľahké vytiahnuť rybu z rybníka“, „Práca človeka živí, ale lenivosť kazí“, „Deň je dlhý až do večera, ak nie je čo robiť“, „Pán sa bojí každej práce. “

Vychovávateľ. Ako chápete význam príslovia „Trpezlivosť a práca zomelie všetko“?

deti. Ak chcete urobiť čokoľvek, musíte tvrdo pracovať.

Vychovávateľ. Áno, chlapci, ak chcete dosiahnuť úspech v akomkoľvek podnikaní, musíte byť vytrvalí a trpezliví. Predstavte si, že nikto nebude pracovať, čo bude potom?

deti. Bude to zlé pre všetkých: nebude mať kto učiť deti, liečiť ich, ak ochorejú; nebude čo jesť atď.

Vychovávateľ. Chlapci, pozývam vás zahrať si hru „Rôzne profesie“, počas ktorej sa opäť porozprávame o tom, čo môže zástupca konkrétnej profesie urobiť pre iných ľudí.

Hra "Rôzne povolania"

Deti sú rozdelené do troch mikro skupín. Každá skupina dostane ilustráciu zobrazujúcu predstaviteľa „mužského“ alebo „ženského“ povolania, napríklad: tesára, zdravotnú sestru, učiteľku. Každá skupina by sa mala zamyslieť a povedať, čo môže zástupca svojej profesie urobiť pre deti, rodiny a škôlky. Možnosť úlohy: musíte premýšľať a povedať, čo môže zástupca konkrétnej profesie urobiť pre zástupcov iných profesií (napríklad stolár môže vyrobiť pohodlný gauč pre pacientov pre zdravotnú sestru, nábytok pre detský kútik pre učiteľa). )

Vychovávateľ. Muži a ženy sa vo svojej práci dopĺňajú a spoločne vytvárajú to, čo ľudia potrebujú pre pohodlie, zdravie, správnu výživu a šťastný život. Krása ľudského tvorcu sa odhaľuje v práci. Všetko vyrobené ľudskou rukou vyvoláva obdiv a vyžaduje starostlivé zaobchádzanie.

Vypočujte si báseň.

Hra pre deti pri čítaní básne L. Lunina „Sami a vy“.

Nikdy nič

Nevychádza to samo od seba.

Nepríde sám od seba

List do nášho domu.

Sám nie je schopný

Pomeľte zrno.

Staňte sa kostýmom aj vy

Látka nemôže.

Sám to nedokáže

Urobte džem.

Sám sa nenapíše

Báseň.

Robíme to všetko

Zaviazali sme sa -

S hlavou

A vlastnými rukami!

Chlapci, navrhujem, aby ste sa porozprávali o tom, čo budete robiť, keď vyrastiete. Ako sa to dá urobiť?

deti. Môžete vymyslieť príbeh, ukázať ho pohybmi alebo nakresliť.

Vychovávateľ. Navrhujem, aby ste si zahrali hru, v ktorej môžete stvárniť osobu akejkoľvek profesie.

Hra „Zobrazte osobu akéhokoľvek povolania“

Deti stoja v kruhu. Vodič je vybraný a stojí v strede kruhu. Ostatné deti, držiace sa za ruky, hovoria slová.

Hráme na profesiu

Vyberáme si ich podľa chuti

A snívame rýchlejšie

Mama a otec sú zrelší.

Aby som len nesníval,

Kto si, Sasha (Masha, Misha atď.),

Chcete sa stať?

O. Emeljanovej

Vodič zobrazuje akcie - deti musia uhádnuť povolanie. Ak je pre nich ťažké odpovedať, vodič je požiadaný, aby pomenoval svoje akcie.

Vychovávateľ. Teraz vymyslite príbehy o tom, čo budete robiť, keď vyrastiete. Vaše príbehy nahrám na magnetofón a pošleme ich spisovateľovi.

Deti rozprávajú a učiteľ ich príbehy nahráva na hlasový záznamník.

Zamyslite sa nad tým, na čom musíte ešte popracovať, aby ste sa v budúcnosti stali skutočnými majstrami svojho remesla. Čo pošleme poštou spisovateľovi, aby mohol dokončiť svoju knihu o kariére?

deti. Naše kresby o povolaniach, zvukové nahrávky príbehov, tlačená stolová hra „Kto čo potrebuje k práci“.

Zhrnutie GCD v prípravnej skupine

Súhrn vzdelávacích aktivít pre deti prípravnej skupiny (6-7 rokov) na tému „Rôzne typy profesií“

Integrácia vzdelávacích oblastí „Poznanie“, „Komunikácia“, „Umelecká tvorivosť“, „Telesná výchova“.
Cieľ: rozširovanie vedomostí detí o rôznych profesiách.
Úlohy: upevniť vedomosti detí o rôznych typoch povolaní, ukázať, že ľudia rôznych povolaní sú navzájom úzko prepojení a robia spolu jednu spoločnú vec;
predstaviť tvorivú profesiu umelca;
rozvíjať reč detí, rozširovať ich slovnú zásobu slov: krajina, zátišie, portrét;
pestovať záujem a úctu k ľuďom rôznych profesií.
GCD pohyb:
- Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že všetci dospelí majú tú či onú profesiu a pracujú každý deň?
- Ako rozumiete slovu „profesia“?
Správne. Toto je hlavné povolanie, pracovná činnosť, ktorej človek venuje svoj život.
- Pripomeňme si, aké povolania existujú.
Správne. Vychovávateľ, učiteľ, lekár, predavač, vodič, stavbár, policajt.
Existuje veľa profesií!
Kto dá knihu? Knihovník.
Kto pečie chlieb v pekárni? Baker.
List doručí poštár,
A kuchár nám uvarí vývar.
Učiteľ vás naučí všetko -
Učí počítať a písať.
Je veľa profesií
Nemôžete ich všetky spočítať v poézii!
Aby ste zvládli akúkoľvek profesiu, musíte si vyvinúť určité charakterové vlastnosti. Mnohé profesie vyžadujú, aby človek vedel komunikovať, pozorne počúvať ľudí, udržiavať priateľský a priateľský tón a prejavovať láskavosť a ústretovosť.
- Skúste vymenovať povolania, ktoré vyžadujú od človeka prejav odvahy, schopnosť okamžite posúdiť situáciu a urobiť správne rozhodnutie.
Policajt, ​​záchranár, hasič.
- Povedz mi, čo ich spája?
(schopnosť komunikovať, pozorne počúvať ľudí, udržiavať priateľský a priateľský tón, prejavovať láskavosť, ústretovosť, trpezlivosť).
- Povedz mi, čím by si sa chcel stať, keď vyrastieš?
Myslím, že keď vyrastieš,
A nájdete niečo, čo sa vám páči!
- Sú aj kreatívne profesie. Aby ste sa stali umelcom, spisovateľom, umelcom, hudobníkom, musíte mať talent a dobrú predstavivosť.
- Dnes budeme hovoriť o ľuďoch, ktorí majú úžasnú schopnosť kresliť. Takýmto ľuďom sa hovorí umelci. Toto je veľmi dôležité povolanie, umelci kreslia obrázky, zobrazujú to, čo vidia a predstavujú nás.
S tým, čo si nevšimneme
Elastický plantain,
A Ivanove kefy - čaj,
A modrá z rieky,
A pole je zlaté
Všetka krása zeme.
Umelec nám to prezradí!
- Povedz mi, rád kreslíš!
-Čím a na čom kreslíš?
Naši vzdialení predkovia tiež radi kreslili. Hoci nemali papier, plátno ani ceruzky. Ľudia z doby kamennej maľovali svoje vzory na hladké povrchy veľkých kameňov a skál. S úžasnou presnosťou a výraznosťou zobrazovali divé zvieratá: jelene, diviaky, mamuty, ako aj poľovnícke scény. Svoje kresby vyrezávali kamennými zubami a sekerami, niekedy pomocou prírodných farieb – štiav niektorých rastlín. Výtvory týchto umelcov sa zachovali dodnes a sú uložené v múzeách. Môžeme s istotou povedať, že umenie k nám prišlo z dávnych čias a narodilo sa spolu s človekom. Ľudia vždy chceli v kresbách odrážať najživšie dojmy zo života, zobrazovať svet okolo seba.
- Povedz mi, čím iným sa dá kresliť okrem ceruziek a fixiek?
(farby, kvaš, pastelky).
Umelci najčastejšie vo svojich obrazoch zobrazujú svoju pôvodnú povahu: lúky, polia, rieky, dúhy - takéto obrazy sa nazývajú „Krajiny“.
Ceruzka, ceruzka!
Nakresli mi krajinu.
Mŕtvica za mŕtvicou -
Ukázalo sa, že je to starý dom,
Predzáhradka a veranda,
A v diaľke sú lúky a rieka.
Obdivujte krajinu
Spoznávate našu dedinu?
Myslím, že mnohí z vás videli obrazy „The Rooks Have Arrived“ od A.K. Savrasova, „Birch Grove“ od A. I. Kuindzhi. (pozri si obrazy)
- Už ste vyskúšali lahodné sladkosti „Bear Clubfoot“?
Nečudujte sa, veď hovoríme o umelcoch?
Na obaloch cukríkov je vyobrazená medvedica s mláďatami. Toto je reprodukcia z obrazu úžasného umelca I.I. Shishkin "Ráno v borovicovom lese."
- Čo si myslíte, že portrétisti zobrazujú na svojich plátnach? (portréty ľudí).
- Pozrite, umelci nielen kreslia ľudí, ale snažia sa vyjadriť aj vzhľad človeka, odhaliť jeho charakter, ukázať jeho náladu.
Mám ceruzku
List papiera a kvaš.
Nakreslím portrét
Malá Alenka:
Sako, šatka a baretka
S modrým brmbolcom.
Nakreslím čelo a nos,
Prameň nadýchaných vlasov,
Dlhé mihalnice.
Tak čo?

Snáď sa nám to podarilo
Chcem získať podobnosť!
Minúta telesnej výchovy
Aj na svojich plátnach umelci zobrazujú domáce potreby: ovocie, zeleninu, ukazujú nám svoju krásu - takýto obraz sa nazýva „Zátišie“.
Krásne naaranžujem na tanierik
Strapec hrozna, hrušiek, sliviek.
Otvorím si notebook
A začnem kresliť ovocie.
Najprv si nakreslím slivky
S fialovo-ružovým odtieňom.
Potom voňavá hrušková strana,
V ktorej kvasí zrelá šťava,
Potom priehľadné hrozno,
Zachovanie južnej arómy.
Zátišie bolo úspešné,
A som hrdý na svoju kresbu!
- Radi sa pozeráte na svetlé, elegantné obrázkové knihy?
- Prečo ich máš rád?
Umelci, ktorí zdobia detské knihy ilustráciami, sa nazývajú „ilustrátori“.
- Buďme aj dnes umelcami. Choďte k stolu a vezmite si materiál, ktorý budete potrebovať pre svoju prácu.
- Premýšľajte o tom, čo chcete nakresliť? „Zátišie“, „Portrét“, „Krajina“.
Keď dokončíte prácu, usporiadame výstavu vašich prác a vy nám poviete, čo ste nakreslili.
Na konci našej lekcie vám chcem dať všetky farebné ceruzky, aby vaše kresby boli vždy jasné a farebné a potešili nielen vás, ale aj všetkých ľudí okolo vás.

rozšíriť vedomosti detí o rôznych profesiách: kuchár, lekár, predavač, krajčírka, učiteľ, stavbár atď. Naučte sa chápať dôležitosť každého povolania. Vedieť zoskupovať, zvýrazniť nepotrebné, zostaviť celok z dielov.

Opravné úlohy:

Upevniť vedomosti detí o profesiách (lekár, kaderník, predavač, učiteľ, kuchár a pod.), o náradí;

Objasniť, rozšíriť a aktivovať slovnú zásobu na tému: predáva, šije, lekár, učiteľ, staviteľ atď.

Upevnite jednoduché a zložité vety v reči. Pokračovať

zlepšiť dialogickú formu reči;

Rozvíjať jemné motorické zručnosti rúk;

Rozvíjajte pamäť, pozornosť, myslenie.

Nápravné a vzdelávacie úlohy:

Pestovať záujem o rôzne profesie, činnosti a vzájomnú pomoc.

Vzbudzujte v ľuďoch pocit vďačnosti za ich prácu.

Vybavenie:

notebook, obrázky znázorňujúce povolania (lekár, predavač, učiteľ, kuchár, kaderník a pod.), náradie (váha, prilba, tyč, šijací stroj, striekačka, naberačka, hrebeň, noviny, štetec, zápisník, volant atď. ), karty s hádankami, veľká krabica.

Prípravné práce:

- rozhovor o ľuďoch rôznych profesií; načo rodičia pracujú?

— didaktické hry „Kto čo potrebuje?“, „Čo je navyše“, „Kto by som mal byť?“, strihové loto „Povolania“, „Nazbieraj obrázok“;

— zohľadnenie schémy „Profesie“;

Hry na hranie rolí „Holičstvo“, „Obchod“, „Nemocnica“,

"Jedáleň";

Prstová gymnastika.

Metodické techniky:

používanie PPS;

Hra „Kto potrebuje túto položku?“;

hra „Vyberte správny obrázok“;

Hra "Čo je navyše?";

hra „Kým chceš byť?“;

prstová gymnastika „Sú rôzne povolania...“;

lekcia telesnej výchovy „Pilot“.

Literatúra:

1. T.B. Filicheva, G.V. Chirkina. Logopedický program na prekonanie všeobecného nedostatočného rozvoja reči u detí.Moskva, 2010

2. N. E. Veraksy, T. S. Komarová, M. A. Vasilyeva. Program „Od narodenia do školy“. Vzor základného všeobecného vzdelávacieho programu pre predškolskú výchovu. Moskva, 2012.-304 s.

3. Časopisy “Predškolská výchova” 2012-2013

4. Časopisy “Predškolská pedagogika” 2012-2013

5. Časopisy “Dieťa v záhrade” 2012-2013

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Ahojte chalani, Dnes sa vydáme na vzrušujúcu cestu „Mesto povolaní“, aby sme sa o povolaniach dozvedeli ešte viac a lepšie si zapamätali ich mená.

Ale na čom budeme cestovať, sa dozviete vyriešením hádanky.

Aký zázrak - dlhý dom.
Je v nej veľa cestujúcich.
Nosí gumené topánky
A jazdí na benzín. (autobus)

Vychovávateľ: Je to tak, pôjdeme autobusom. A naším šoférom bude dnes Buratino (Buratino pozdravuje deti.) Chlapci, naša cesta nebude jednoduchá, čaká nás veľa nového a zaujímavého. Spolu s kamarátom Pinocchiom musíme prejsť 5 staníc.

(Pinocchio vyzve deti, aby nastúpili do autobusu.) Tak, chlapci, poďme?

Deti: áno-ach!

Deti sedia na stoličkách pri hudbe „Ideme, ideme, ideme do vzdialených krajín“.

Vychovávateľ: Chlapi, dorazili sme na prvú stanicu, ktorá sa volá “Ugadajka”. (Deti pristupujú k prvému stolu. Pinocchio kladie hádanky, a ak je odpoveď správna, ukáže obrázok odpovede.)

1. Povedz mi, kto tak chutne varí kapustnicu,
Voňajúce rezne, šaláty, vinaigretty,
Všetky raňajky, obedy? (kuchár)

2. Kto je najužitočnejší v dňoch choroby?
a lieči nás zo všetkých chorôb? (lekár)

4. Vstávame veľmi skoro,
Našou úlohou je predsa odviesť každého ráno do práce. (vodič)

5.Kto v škole učí deti poriadku a kontroluje zošity detí? (Učiteľ).

6.Kto je priateľský s fénom a hrebeňom a robí módne účesy? (kaderník)

7. Medzi oblakmi na výsosti spolu staviame nový dom,

aby v ňom ľudia žili šťastne v teple a kráse. (Stavebník)

Výborne, splnili ste úlohu a posunuli sa ďalej.

Vychovávateľ: Chlapci, teraz sme dorazili na druhú stanicu, ktorá sa nazýva „Poteryashka“.

(Deti pristupujú k druhému stolu).

Hra „Kto potrebuje túto položku?

Pozri, na stole je veľká krásna krabica a v nej sú rôzne predmety, ktoré stratili ľudia rôznych profesií (váhy, prilba, palica, šijací stroj, injekčná striekačka, naberačka, hrebeň, noviny). , štetec, notebook, volant).

Budete musieť vybrať jednu položku po druhej a povedať:

- Aký je názov tejto položky?

— Na aké povolanie to ľudia potrebujú?

— Čo robí človek v tejto profesii?

(Deti sa striedajú vo vyťahovaní predmetov a rozprávaní príbehov).

Výborne, chlapci, aj vy ste sa s touto úlohou vyrovnali. Teraz si trochu oddýchni a spolu s Pinocchiom si spravíme gymnastiku pre prsty.

Prstová gymnastika „Sú rôzne profesie...“

Existujú rôzne profesie, (rytmicky zatínať a uvoľňovať päste)

Nie je možné spočítať všetko naraz:

Lekár lieči ľudí (striedavo ohýbajte prsty na pravej ruke pre každé meno povolania)

Učiteľ učí deti

Kuchár pripravuje obed
Niet odvážnejších hasičov

Staviteľ nám postaví dom :(spojiť ruky nad hlavou - „strecha“»)

Budeme v ňom žiť všetci spolu.

Maliar bude maľovať steny,(ohnite prsty na ľavej ruke jeden po druhom)

Inštalatér opraví kohútik,

Elektrikár nám rozsvieti svetlo,

Tesár kladenie parkiet

A ak chcete vedieť všetko, (dotknite sa čela ukazovákom)Musíte sa stať vedcom.

Výborne! Všetci ste urobili všetko správne. Teraz môžete ísť ďalej.

Prehráva sa zvukový záznam piesne „Ideme, ideme, ideme do vzdialených krajín“.».

Vychovávateľ: Chlapci, teraz sme dorazili na tretiu stanicu, ktorá sa volá „Nazivayka“.

Hra „Vyberte správny obrázok“

(Deti idú k ďalšiemu stolu)

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa. Na tomto stole sú obrázky zobrazujúce ľudí rôznych profesií. Každý urobte dva obrázky. Prečítam vetu a ten, ktorého obrázok sa zhoduje, ju zdvihne a nahlas pomenuje svoje povolanie.

1. Strihá vlasy...

2. Pripravuje jedlo...

3. Dá sa zaočkovať...

4. Šoféruje auto...

5. Stará sa o záhradu...

6. Učí deti...

7. Pracuje na traktore...

8. Šije oblečenie...

9. Kreslí obrázky...

10. Hasenie ohňa...

11. Fotografie...

12.Predáva produkty...

Výborne, chlapci, splnili ste úlohu. Poďme ďalej.

Prehráva sa zvukový záznam piesne „Ideme, ideme, ideme do ďalekých krajín“.

Vychovávateľ: Chlapci, teraz sme dorazili na štvrtú stanicu, ktorá sa volá „Vyberaika“.

Hra "Čo je navyše?"

Chlapci, tu sú položky pre ľudí rôznych profesií.

Skontrolujme, či sú správne umiestnené, čo je tu zbytočné a kto vlastní tieto predmety? (Deti si vyberú a odpovedajú)

1.Rýchlovarná kanvica, prilba, hasiaci prístroj, hasičské auto.

2. Nite, nožnice, šijací stroj, noviny.

3. Striekačka, vata, obväz, ukazovátko.

4.Zrkadlo, hrebeň, tanier, nožnice.

5.Farby, štetec, album, volant.

6. Tanier, naberačka, kastról, autobus.

Výborne, chlapci, aj túto úlohu ste zvládli dobre.

Si asi trochu unavený? Poďme sa hrať na pilotov.

Lekcia telesnej výchovy „Pilot“:

Je dobré byť vodičom (beh v kruhoch, „pravidlo“)

Je lepšie byť pilotom?).

Stal by som sa pilotom

Nech ma učia.

Nalejem benzín do nádrže (zastaviť, „naliať“)

Štartujem vrtuľu (kruhové pohyby pravou rukou),

„Vezmi motor do neba (beh v kruhu, ruky do strán),

Aby vtáky mohli spievať."

Vychovávateľ : Ako sa vám páčilo?

Deti: áno-ach!

Vychovávateľ: Potom poďme ďalej. Zostáva nám posledná stanica.

Prehráva sa zvukový záznam piesne „Ideme, ideme, ideme do ďalekých krajín“.

Vychovávateľ: Chlapci, dorazili sme na piatu stanicu, ktorá je tzv

"Snílek."

Hra "Kto chceš byť?"

Chlapci, na svete je veľa profesií. Všetky povolania sú potrebné, všetky povolania sú dôležité. kým sa chceš stať?

(Deti hovoria, čím sa chcú stať, keď vyrastú). Super, ale teraz sa musíme vrátiť do škôlky. Ideme? (Deti sedia na stoličkách).

Zhrnutie lekcie:

Vychovávateľ: Chlapci, vrátili sme sa na našu stanicu - toto je Materská škola. Užili ste si výlet?

Deti: áno-ach.

Vychovávateľ: Kam sme dnes cestovali?

deti : Cestovali sme po Meste povolaní.

Vychovávateľ: čo sa vám najviac páčilo?

deti : Pinocchio, hra „Lost“ atď.

Vychovávateľ: Ďakujem vám chlapci za vaše úsilie, dnes ste to všetci zvládli skvele!

(Na konci hodiny Pinocchio poďakuje deťom a dá deťom sladkosti).

Cieľ: Rozšírte detské chápanie profesií mesta Severodvinsk.

Úlohy:

  1. Vzdelávacie ciele: Zhrnúť a systematizovať vedomosti detí o závodoch Sevmash a Zvezdochka v Severodvinsku a o profesiách pracovníkov závodu.
  2. Vývojové úlohy: Podporovať rozvoj kognitívnych záujmov detí, rozvíjať súvislú reč detí, schopnosť klásť otázky a odpovedať na ne a aktivovať ich slovnú zásobu.
  3. Vzdelávacie úlohy: Podporovať úctivý prístup k práci a pracujúcim ľuďom, vzbudzovať pocit hrdosti na ich tvrdú prácu. Vštepujte lásku svojmu rodnému mestu.

Prípravné práce: Exkurzia do mestského múzea na výstavu „História mesta Severodvinsk“, kresba na tému „Čo robia moji rodičia“, rozhovor s deťmi o profesiách ich rodičov, kolektívna nášivka s obrázkom ponorky, ručná práca - papierové kvety.

Materiál a vybavenie: mapa Severodvinska, fotografie kontrolných bodov Sevmash a „Zvezdochka“, obrázky - kalendáre zobrazujúce ponorky rôznych rokov, karty pre hru „Kto vlastní tieto objekty?

Veková skupina: prípravný.

Abstrakt vzdelávacej aktivity „Zoznámenie predškolákov s profesiami v ich rodnej krajine“

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ:

Nie nadarmo sa more volá Biele,
Pol roka je obalená ľadom.
Mesto pri mori, kde žijú stavitelia lodí,
Rusko je hrdé na ich slávnu prácu.

— O akom meste sú tieto básne? (O našom rodnom meste - Severodvinsk)

— Nedávno sme navštívili naše mestské múzeum, kde nám povedali o histórii Severodvinska. čo si pamätáš? Ako sa stavalo naše mesto?

— Kto sa nazýva stavitelia lodí? Prečo sa naše mesto nazýva mesto staviteľov lodí?

— Ako sa volá závod, v ktorom vyrábajú lode a ponorky? (Sevmash alebo inak SMP)

— A v našom meste je závod, kde sa opravujú ponorky, volá sa „Zvezdochka“ a nachádza sa na ostrove Yagry (príbeh učiteľa je doplnený o fotografiu vchodu „Zvezdochka“ a mapu mesta)

Severodvinsk - cesty, bloky,
Rad topoľov, ich zelený outfit.
Severodvinsk - morské móla.
Pri móle sú ponorky.

Učiteľ umiestni na tabuľu obrázky - kalendáre zobrazujúce rôzne typy ponoriek v rôznych rokoch. Deti skúmajú, porovnávajú, nachádzajú podobnosti a rozdiely.

— Prečo sa lode nazývajú ponorky?

— Prečo sa stavajú ponorky? (na ochranu hraníc, na obranu našej krajiny.)

Minúta telesnej výchovy

Skoro ráno idú všetci naši ľudia do závodu
Koniec koncov, ich obľúbená práca ich tam vždy čaká (chôdza na mieste)
Stavba člnov a lodí je veľmi dôležitá práca (udierajú päsťou na päsť).
Nie nadarmo ich ľudia nazývajú staviteľmi lodí! (ruky ukazujú, ako loď pláva)

Vychovávateľ:

— Mnohé z našich detí majú rodičov, ktorí pracujú v Sevmaši alebo vo Zvezdochke.
- Viem, že si doma kreslil povolania svojich otcov a mám, povedz nám o nich.

Lisa: môj otec pracuje ako inžinier v závode Sevmash, pracuje s výkresmi, z ktorých sa v závode stavajú člny a lode.

Paša: Môj otec pracuje ako zvárač na Zvezdochke. Opravuje člny a zvára diely potrebné pre čln. Má špeciálne oblečenie, masku, okuliare, aby si nepoškodil oči, pretože pracuje s ohňom.

Kolja: môj otec je sústružník v SMP. Pracuje na sústruhu, sústruží rôzne kovové súčiastky pre ponorky. Pracuje v špeciálnych okuliaroch, aby sa mu kovové hobliny nedostali do očí.

Lida: A môj otec pracuje ako elektrikár. Pracuje s elektrinou, aby na lodi bolo svetlo a všetky mechanizmy a zariadenia fungovali tak, aby sa loď mohla pohybovať

Violetta: Moja mama pracuje ako strelec v službe. Vpustí pracovníkov cez vchod. Všetci prichádzajú a ukazujú jej svoje preukazy. Bez priepustky nikoho do závodu nepustí.

Christina: A moja mama pracuje v závodnej jedálni ako kuchárka. Kŕmi všetkých pracovníkov a dokonca aj riaditeľa závodu chutným obedom.

Detské príbehy sú sprevádzané ukážkou kresieb.

Vychovávateľ:

- Toľko povolaní máme v meste lodiarov. Uveďme si niektoré z nich:

(Cvičenie motorických zručností)

Potrebné sú všetky profesie
Všetky profesie sú dôležité
V našej továrni:
Sústružník, maliar, žeriavnik, pokladač potrubí
Elektrikár a samozrejme zvárač

Vychovávateľ:

— Čo si myslíte, že robí žeriavnik v továrni? A čo pokladač potrubí? Prečo potrebuje továreň maliara?

Didaktická hra: „Kto vlastní tieto predmety?

Vychovávateľ:

— Keď je loď vyrobená alebo opravená, je odvezená na more a predtým, ako je odoslaná na svoje pracovné miesto, je testovaná.

Vychovávateľ:

— Deti, ako hovoria armáde, ktorá slúži na ponorkách? (ponorkári)

- Mishov otec je vojak, ponorkár, slúži na ponorke a často chodí na takéto testy, teraz nám o tom niečo povie.

Príbeh od otca jedného zo študentov, kapitána 1. hodnosti, o tom, ako sa testujú ponorky.

Deti sa pýtajú, ďakujú za zaujímavý príbeh a venujú pohľadnicu s obrázkom nášivky ponorky a vlastnoručne vyrobených kvetov.

Zhrnutie lekcie:

Vychovávateľ:

— Deti, čo nové ste sa dnes naučili? Koho príbeh o profesii sa vám páčil najviac?
Čo bolo najzaujímavejšie? O akých profesiách ste dnes počuli prvýkrát?
— Naše mesto Severodvinsk je pracovné mesto. Kto sa nazýva tvrdo pracujúci? (tí, ktorí milujú a vedia pracovať). Aké príslovia o práci poznáte?

Tvrdá práca sa vždy hodí
Práca živí, ale lenivosť kazí
Bez dobrej práce nie je ovocie.
Trpezlivosť a práca zomelie všetko.
Bez práce nie je odpočinok sladký.

Vychovávateľ

"Dnes to s tebou tiež veľmi zaujalo." Myslím si, že keď vyrastiete a stanete sa dospelými, mnohí z vás budú pracovať aj v našich Severodvinských podnikoch.

Zhrnutie lekcie pre prípravnú skupinu „Cestovanie do krajiny povolania“

Cieľ: Vzbudiť v deťoch záujem o okolitý svet, rozšíriť ich vedomosti a predstavy o povolaniach.

Úlohy:

Vytvoriť si predstavu o tom, čo je profesia, ako profesie vznikli a vzbudiť záujem o rôzne profesie.

Upevniť vedomosti detí o povolaniach ľudí a pracovných úkonoch zodpovedajúcich týmto povolaniam.

Aktivujte pozornosť a pamäť detí, rozvíjajte logické myslenie, zapojte sa do simulačných hier, znázorňujte povolania.

Pestovať úctu k práci dospelých, chuť vybrať si povolanie a chuť vzdelávať sa.

Rozvíjajte schopnosť viesť konverzáciu, obohacujte svoju slovnú zásobu a rozvíjajte súvislú reč.

Rozvíjajte rečovú aktivitu a rýchle myslenie.

Rozvíjajte schopnosť určovať logickú postupnosť obrázkov kreslením čiar zodpovedajúcich týmto profesiám pracovných akcií.

Naučte sa porozumieť všeobecnému významu prísloví o práci a robotníkoch.

Rozvíjajte detskú motoriku a predstavivosť pri hrách.

Úvodná časť:

„Milujem, keď sa stretneme

Sme priatelia a rodina

Dobré ráno! Dobrý večer!

Dobré popoludnie Hovoríme to všetkým!"

Chalani, v akej nálade ste dnes prišli do škôlky? (odpovede detí)

Prečo máš dnes dobrú náladu? (odpovede detí)

A dnes som prišla do škôlky v dobrej nálade, lebo vás všetkých milujem, milujem našu škôlku, našu družinu, svoju prácu.

Čo myslíte, ako sa volá moja profesia? (odpovede)

Ktovie, prečo sa to tak volá? (odpovede)

Je to tak, deti, učiteľ musí byť schopný a vedieť veľa, aby bol každý deň pre deti zaujímavý. Aby sa deti naučili niečo nové. Nech z vás vyrastú veselé, múdre a milé deti.

Deti, pozri, máme hostí a sú tiež povolaním učitelia. Myslíte si, že dnes majú dobrú náladu? (odpovede).

Chlapci, dnes ráno som stretol snehuliaka, poštového pracovníka, a dal vám list. Otvorme obálku a prečítajme si ju. (prečíta list)

No, čo môžeme urobiť, aby sme pomohli Dunno? (odpovede)

1 úloha:

"Hádaj hádanky."

(hádanky o povolaní, hádajú deti).

Ak lietajú plamene,
Dym sa valí v stĺpci,
Vytočíme „01“,
Zavolajme mu na pomoc. (hasič)

Dnes som hral Baba Yaga

A zajtra môžem hrať Snow Maiden. (Herečka).

Má na sebe montérky
Šikovne maľuje rámy,
Vybielil strop
Pomáhal pri opravách. (Maliar)

Vylieči osýpky, bronchitídu a bolesť hrdla,
Predpísať pilulky a vitamíny. (lekár)

Má hory tovaru -
Uhorky a paradajky.
Cuketa, kapusta, med -
Všetko predáva ľuďom. (predavač)

Pracujeme ako tím
Prinášajú nám piesok a betón.
Musíme spolupracovať,
Na stavbu nového domu. (Stavitelia)

Sušič vlasov, kefa a hrebeň
Šikovne si spraví vlasy. (kaderník)

Výborne, neviem bude šťastný!

O kom si myslíte, že sú tieto hádanky? (o ľuďoch rôznych profesií).

Dnes si povieme niečo o profesiách.

Čo je podľa teba povolanie? (odpovede)

Povedzme si o tom, ako vznikli profesie?

Predstavte si dobu, keď ľudia žili v lese, v jaskyniach. Nemali ešte moderné domy, moderné oblečenie. ako myslíš? čo robili? (odpovede detí).

Áno, muži chodili na lov, prinášali korisť a ženy pripravovali jedlo z toho, čo muži dostali, spracovávali zvieracie kože a z koží šili oblečenie a prikrývky.

Zamyslime sa: Aké povolania ľudí vznikli v tých dávnych dobách. ako myslíš? (odpovede).

Ale ľudia sa naučili vyrábať riad z hliny a stavať si pohodlnejšie domy z dreva. Aké nové profesie podľa vás vznikli? (odpovede).

Pozývam vás zahrať si fantasy hru „Building a New City“ Na vybudovaní nového mesta musí pracovať veľa remeselníkov. Aké povolania si vezmeme so sebou?

2. Hra „Budovanie nového mesta“

- Výborne, postavili sme nové mesto. Teraz je ďalšia úloha od Dunna. Poslal nám listy a úloha znela: musíme pomenovať len tie profesie, ktoré začínajú týmto listom.

Pomôžeme mu? (odpovede)

3 . Hra "Písmená a povolania".

(B – lekár, veterinár, učiteľ, vojak, vodič

K – kontrolór, pokladník, dirigent, astronaut, murár, cukrár

P – pekár, krajčír, kuchár, hasič, policajt, ​​pilot, pohraničník, dirigent, kaderník, predavač)

Lekcia telesnej výchovy: „Všetky povolania sú dôležité“

- Chlapci, na vašich stoloch sú obrázky zobrazujúce ľudí rôznych profesií. Pravidlo hry: Prečítam si vetu a ty zdvihneš a ukážeš obrázok, ktorý sa zhoduje.

4. Hra „Vyberte správny obrázok“

    strihá vlasy...

    seká mäso...

    dodáva jedlo...

    chytí zločincov...

    pripravuje jedlo...

    práca na kombajne...

    tanečný balet...

    dať sa zaočkovať...

    jazdí autom...

    chytá ryby...

    Operuje pacientov...

    Starostlivosť o záhradu...

    Učí deti...

    Pracuje na traktore...

    Krotí predátorov...

    Stál za barovým pultom...

    Rušňovodič...

    Špecialista na riadenie podniku.

Výborne chlapci, poďme hrať, len si dávajte pozor a snažte sa napraviť všetky moje chyby.

5. Hra: „Opravte chybu“ (v kruhu s loptou).

    Práčovňa šije oblečenie.

    Kuchár lieči ľudí.

    Krajčírka maľuje dom.

    Kaderník pranie bielizne

    Poštár doručujúci poštu .

    Lekár pripravuje obed.

    Stavebný robotník lieta v lietadle. -Staviteľ stavia dom.

    Hasič ošetruje ľudí. - Hasič hasí požiare.

    Krajčírka maľuje dom. — Krajčírka šije šaty.

    Kaderník perie oblečenie. - Kaderník strihá ľudí.

    Poštár vystupuje v aréne - Poštár doručuje poštu.

    Školník varí obed. - Domovník zametá dvor.

    Pilot riadi stroj. - Pilot riadi lietadlo.

    Učiteľ maľuje steny - učiteľ vychováva deti.

    Obuvník rozdáva knihy - obuvník opravuje topánky.

Deti, koľko rôznych a zaujímavých povolaní ste vymenovali? Čo musíte urobiť, aby ste sa stali tým, kým chcete byť? (odpovede detí).

Je to tak, treba veľa vedieť, veľa sa naučiť.

Myslíte si, že je ľahké sa naučiť?

Aby ste dosiahli svoj cieľ, musíte byť veľmi vytrvalí. Nie nadarmo majú Rusi toto príslovie: „Štúdium a práca zomelie všetko, čo znamená: „Štúdium a práca vám pomôžu stať sa tým, kým chcete byť.

- Existuje veľa príbehov, básní, prísloví a hádaniek o povolaniach.

Spomeňme si na príslovia o práci, o robotníkoch.

Trpezlivosť a práca zomelie všetko

V kladive sa železo neková, to kováč

Aké sú diela, také sú plody.

Krajčírsky lakeť je na muške

Práca človeka živí, ale lenivosť ho kazí.

Ak neviete šiť zlatom, udrite ho kladivom

Bez problémov nemôžete chytiť ani rybu z rybníka.

Nebaví sekera, ale tesár

Majstrova dobrá práca je chválená.

Páčila sa vám naša lekcia? Ďakujem za vašu prácu!!!



Páčil sa vám článok? Zdieľajte so svojimi priateľmi!