Zhrnutie hodiny kreslenia v skupine seniorov „Hýli červenoprsé. Abstrakt edukačnej aktivity „Hýly na konároch“ netradičnou technikou kreslenia metódou tykania

Larisa Kuznecovová
Zhrnutie GCD pre kreslenie v strednej skupine „Ako ružové jablká, bullfinches na vetvách“

Mestské predškolské výchovné zariadenie, všeobecná rozvojová materská škola s prednostným vykonávaním aktivít pre rozvoj detí v umeleckom a estetickom smere č.

Zhrnutie GCD pre kreslenie v strednej skupine

"Ako ružové jablká na vetvách hýla»

Dokončené: učiteľka výtvarnej výchovy

Kuznecovová Larisa Artemyevna

Mozhga, 2014

Cieľ: Učte deti kresliť hýľ

Vizuálne úlohy:

1. Zostavte jednoduchú kompozíciu, ktorá vyjadruje vlastnosti vzhľadu vtáka - štruktúru tela a sfarbenie.

2. Rozvíjajte zmysel pre farbu a tvar.

Technické úlohy:

1. Pokračujte vo vyučovaní detí kresliť vtáky pomocou nekonvenčných techník v kreslenie– štuchnutie tvrdou kefou.

2. Zlepšiť techniku maľovanie gvašovými farbami: voľne pohybujte štetcom pozdĺž hromady a opakujte obrys siluety.

Výchovné úlohy:

1. Pestujte záujem o prírodu, túžbu odrážať estetické emócie a prijaté nápady v kresbe.

2. Rozšíriť vedomosti detí o zimujúcich vtákoch.

Materiály, nástroje, vybavenie.

Demo: list A-1, na ktorom je vyobrazený jarabina bez listov; ilustrácie - "Zimné vtáky", hudobný doprovod; technologická mapa pre kreslenie« Hýl» , magnetická tabuľa.

Výdaj: listy svetlomodrého papiera; čierny, červený a biely kvaš; veveričkové kefy, štetiny; obrúsky, voda, držiaky na kefy; vatové tampóny.

Metódy a techniky:

Vizuálne metódy – ukazovanie vizuálnych pomôcok;

Verbálne metódy - rozprávanie rozprávky, hádanie hádaniek, rozhovor, pokyny učiteľa počas hodiny;

Praktická metóda

Integrácia vzdelávania regiónoch: umelecká tvorivosť, čítanie beletrie, komunikácia, zdravie.

Prípravné práce:

Kresba vrabca. Pozorovanie vtákov na prechádzke v parku. Rozhovor o zimujúcich vtákoch. Prezeranie obrázkov vtákov (vrabec, sýkorka, hýľ, vrana, straka atď.). Hádanie hádaniek o vtákoch.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Učiteľ ponúka, že si vypočuje rozprávku.

„Bol raz jeden jarabina. Na jar sa obliekla do zelených listov a bielych kvetov, potom sa objavili bobule.

Celé leto horský popol pil vodu, vyhrieval sa na slnku a bobule dozrievali.

Jarabina zavolala vtáky: "Vtáky, vtáky, lette ku mne, moje bobule sú už zrelé". Ale vtáky k nej odpoveď: "Ešte nie je čas, je skoro".

Prišla jeseň. Listy jarabiny zožltli a dočervena. Znova začala volať vtáky, ale oni znova Hovoria: „Ešte nie je čas. skoro".

Jarabina je smutná, nikto neje jeho bobule.

Opadli posledné listy. Na zasneženom horia iba strapce bobúľ ako jasné svetlá pobočky. Pokryl celú zem sneh. Prišla zima."

Tu prileteli vtáky klovať bobule jarabiny. je to tu čas: všetok hmyz sa schoval, zaspal zasnežte všetky semienka, nemáme nič iné na jedenie. Ďakujem ti, jarabina, že si pre nás zachránil svoje bobule.“

Otázky týkajúce sa obsahu rozprávky:

Kedy prišli vtáky klovať bobule? prečo?

Aké vtáky by mohli letieť do horského popola?

2. Čítanie básní o zimujúcich vtákoch s názornou ukážkou.

Cieľ: Upevniť vedomosti detí o zimujúcich vtákoch (vrabec, sýkorka, straka, vrana, hýľ)

1. Čip-tweet-tweet-tweet!

Samotný vrabec nie je skvelý

A nie veľmi dlho

Vrabčí chvost.

2. Pozrite sa na vranu

Šedé havranové šaty

Malé čierne pierka

Na chvoste a krku

3. Sýkorka šikovne lieta

V žltej blúzke,

V čiernej čiapke.

Sýkorka má na sebe zelený pršiplášť

Čierna kravata na hruď vtáka.

4. Priletela k nám straka

Má dve biele strany

Čierny chvost a chrbát

Hlava je tiež čierna.

5. Čiernokrídle, červenoprsé,

A v zime nájde úkryt.

Nebojí sa prechladnutia -

S prvým sneh práve tu!

Herná motivácia

Učiteľ ukazuje bielu siluetu hýľ a hovorí deti: "Ahoj leteli smerom k nám hýli, zlý chlad na nich fúkol svoj studený dych a zmenil ich na ľadové hrudky. Ako pomôcť bullfinches

3. Psychogymnastika

„Predstavte si, že máte v rukách malého bezmocného vtáčika. Spojíme dlane. Teraz ju pomaly zahrejte; Zopnite si dlane jeden prst po druhom, schovajte do nich vtáka, dýchajte naňho, zahrievajte ho rovnomerným, pokojným dychom, priložte si dlane k hrudi, doprajte kurčaťu láskavosť svojho srdca a dychu.“

4. Stanovenie výchovno-vzdelávacej úlohy. Riadenie úlohy.

Učiteľ ukazuje kresbu hýľ, deti pozerajú; na svojich listoch obkresľujú obrys tela, hlavu prstom, určujú tvar a farbu.

Učiteľ vedie rozhovor, aby objasnil a obohatil predstavy detí o vzhľade bullfinches: « Hýl - malý, kyprý vták s jasnočerveným prsníkom a čiernou čiapočkou. Nazývajú sa tak, pretože sa v našej oblasti objavujú s prvým sneh. Hýly na horský popol ako svetlá, ako lampáše, ako jablká».

Učiteľ vystaví technologickú mapu « Hýly» a ponúka deťom nakreslite krásne bullfinches so šarlátovými prsiami.

Zobraziť sekvenciu kreslenie:

1. Vezmite štetec, ponorte ho do červeného kvašu a namaľte prsia ľahkými bodkami.

2. Mäkkým štetcom natrieme čiernym gvašom hýľový chrbát, "poďme sa pohladkať" nakreslite malý kruh - hlavu, krídla a chvost.

3. Na kreslenie použite koniec štetca hýľ zobáky.

4. Vatovou tyčinkou – očko a snehová guľa okolo hýľ.

5. Prstová gymnastika

„Vtáky uleteli

Zamávali krídlami,

Sadol si na stromy

Pokojne sme oddychovali."

6. Samostatné činnosti detí. Samostatná práca.

Deti obkresľujú obrys prstom hýľ, vykonajte zahrievacie cvičenie s kefou. Po zdvihnutí červeného kvašu tvrdou kefou začnú farba najprv po vrstevnici, potom v nej. Ak chcete skontrolovať postupnosť akcií, pozrite sa na technologickú mapu alebo sa obráťte na učiteľa o konkrétnu radu. Učiteľ pomáha radou, v prípade ťažkostí opäť ukáže schému a povzbudí deti, aby hľadali a našli.

7. Výstava - prehliadka

Deti rozložia svoje kresby na jarabinu a skúmajú ju.

Učiteľ prečíta úryvok zo Z. básne. Alexandrova:

Kde v lete spievali pinky,

Dnes - pozrite sa! –

Ako ružové jablká,

Zapnuté hýľ na konároch.

8. Reflexia

Učiteľka ďakuje deťom za pomôcť: „Výborne chlapci, tvrdo ste pracovali! Zahriate hýľ z chladu, zahriate ich teplo. Celé stádo bullfinches priletel k našej jarabine. Teraz to nie je strašidelné bullfinches studená zima».

GCD pre kreslenie v skupine seniorov

na tému: „Hýli červenoprsé“

Obsah programu:

- Prehĺbiť vedomosti o svete okolo nás; naďalej zlepšovať schopnosť detí sprostredkovať obraz vtákov – hýľov – v kresbách; naučiť sa sprostredkovať charakteristické detaily, vzťah objektov a ich častí vo veľkosti, výške, umiestnení voči sebe navzájom.

Zlepšiť zrakové zručnosti a schopnosti, rozvíjať umelecké a tvorivé schopnosti.

Podporujte kreatívnu iniciatívu.

Kultivujte pozorovanie, starostlivý postoj k vtákom, dobrú vôľu, milosrdenstvo.

Vybavenie a materiály:ilustrácie zobrazujúce hýľa, vrabca, vranu atď.,jednoduchá ceruzka, akvarelové farby, téglik s vodou, štetce, obrúsky, tónovaný modrý papier, kresba od učiteľa.

Prípravné práce:pozorovanie vtákov na prechádzke, prezeranie ilustrácií, zisťovanie stavby vtákov, čítanie poviedok V. Suchomlinského „Hýly červenoprsé“, „Bullfinch – Rezbár“; kolektívna socha „Vtáky na kŕmidle“; didaktická hra: „Zisti podľa popisu“

Práca so slovnou zásobou: Získať od žiakov úplné, podrobné odpovede, úvod do aktívnej slovnej zásoby detí: červenoprsý, kŕdeľ.

Priebeh lekcie

Organizačný moment"Daj mi úsmev"

Všetky deti sa zhromaždili v kruhu.

Som tvoj priateľ a ty si môj priateľ.

Chytíme sa pevne za ruky

A usmejme sa na seba.

Odbočíme doľava – doprava

A usmejme sa na seba.

Vychovávateľ visí plagát „Zimné vtáky“ a kladie otázky:

Chlapci, aké je teraz ročné obdobie? (zima)

Kto lieta v zime na náš feeder? (vtáky)

Ako sa tieto vtáky nazývajú jedným slovom? (zimovanie)

Prečo sa tak volajú? (pretože neodlietajú do teplejších oblastí, ale zostávajú blízko nás?)

Aké zimujúce vtáky poznáte? Pozrite sa na obrázky a pomenujte vtáky, ktoré sú tu zobrazené (vrana, vrabec, straka, holubica)

Teraz chlapci, predstierajte, že ste kŕdeľ vtákov - mávajte krídlami a leťte na svoje miesta.

Vychovávateľ: Sú vtáky, ktoré k nám prilietajú len prezimovať. A ak chcete zistiť tohto vtáka, uhádnite hádanku:

Čierna, červenoprsá,

U nás nájde prístrešie.

Prechladnutia sa nebojí.

Práve tu s prvým snehom. (Bullfinch.)

Vychovávateľ . Je to tak, dnes nakreslíme hýľ.

Učiteľ ukazuje ilustráciu tohto vtákaa vedie rozhovor s cieľom objasniť a obohatiť detské chápanie vzhľadu hýľ (časti tela, tvar tela, farba peria).

Vysvetľuje spôsob vykonávania práce, rozpráva sa s deťmi o vlastnostiach hýla.

Vychovávateľ.

Vezmem jednoduchú ceruzku a urobím náčrt. Ďalej začnem kresliť vtáka farbou pomocou širokých čiar. Najprv nalakujem oválnu karosériu červenou farbou. Jednak tam, kde je prsník, je širší a kde bude chvostík, je užší (podobne ako vajíčko).

Nad hruďou natieram čiernou farbou oválnu hlavu tak, aby mierne prekrývala telo, keďže hýľ má krátky krk.

Teraz nakreslím stredne veľký chvost s dvoma širokými čiarami a krídlami. Sú zdvihnuté, ak vták letí, a stlačené dozadu, ak sedí.

Aký zobák má hýľ? Presne tak, je to krátke a hrubé. Prečo potrebujú hýli taký silný a hustý zobák? (na získanie semien zo šišiek). Oči sú nad zobákom, nohy sú krátke, umiestnené bližšie k chvostu. Zobák nakreslím krátkymi ťahmi, ak je otvorený - dvoma ťahmi. Hýl je už vyžrebovaný.

Učiteľ pomocou otázok upevňuje postupnosť spôsobu zobrazenia hýla.

Pred vykonaním samostatnej práce

Gymnastika pre prsty

Na stromoch vo dvore

Hýly dorazili!

(Deti pohybmi ukazujú, ako vtáčik letí.)

Je to ako pár jabĺk

Tak by som ich vzal do rúk!

(Dlane s ohnutými prstami.)

A jablká sedeli...

(Pohyby, ktoré napodobňujú zber jabĺk.)

(Deti svojimi pohybmi ukazujú, ako vtáky lietajú.)

A teraz sa môžete pustiť do práce.

Deti kreslia samy.

Učiteľ pozoruje postupnosť prác a pomocou otázok objasňuje názov formy a proporčný vzťah.

Chváli tých, ktorí do svojich diel vniesli ďalšie prvky, napríklad nakreslili hýla v inej póze, zmenili polohu hlavy.

výsledok GCD

Na konci produktívnych činností žiaci rozložia svoje kresby na sušenie. Učiteľ prečíta úryvok z básne

Z. Alexandrova:

Kde v lete spievali pinky,

Dnes - pozri!

Ako ružové jablká

Na konároch sú hýli.

Vychovávateľ

Akého vtáka sme dnes nakreslili? (Bullfinch).

Čo robí hýľ na obrázku? (Hýľ sedí na konári, lieta, kluje semená).

Výborne! Teraz sa v našej skupine objavil celý kŕdeľ hýľov. Aké sú krásne a úplne iné!

Žiaci sa pozerajú na to, kto a ako nakreslil vtáky: roztiahnuté krídla – chce lietať; sedí na konári a do niečoho kluje.

deti vybrať najzaujímavejšie diela.


Zhrnutie hodiny výtvarnej výchovy v strednej skupine. Téma: Hýľ

Osina Olga Anatolyevna, učiteľka. Mestská rozpočtová vzdelávacia inštitúcia mesta Abakan "Centrum rozvoja dieťaťa - materská škola "Chaika".
Popis materiálu: Ponúkam vám zhrnutie lekcie o výtvarnom a estetickom rozvoji detí strednej skupiny (4 - 5 rokov) na tému: "Bullfinch". Tento materiál bude užitočný pre pedagógov, metodikov, študentov pedagogických fakúlt.

"Zhrnutie priamych vzdelávacích aktivít. Téma: "Bullfinch."

Cieľ: Vytvorenie sociálnej situácie rozvoja v procese výrobnej činnosti "Bullfinch".
Úlohy:
1. Vytvárať podmienky pre rozvoj tvorivosti a fantázie;
2. Zabezpečiť emocionálnu pohodu detí;
3. Podporiť rozvoj schopnosti detí nakresliť hýla na zasneženej vetve: postavte jednoduchú kompozíciu, sprostredkujte vlastnosti vzhľadu vtáka - štruktúru tela, sfarbenie.
4. Pestujte záujem o prírodu, túžbu odrážať prijaté nápady v kresbe.
Typy detských aktivít: vizuálne, hravé, motorické, vnímanie fikcie.
Vybavenie: listy modrého papiera, kvaš (červený, biely, čierny), kefy, obrúsky, poháre s vodou.
Priebeh lekcie.
Úvodná časť.
Vychovávateľ. Deti nás dnes navštívila Čarovná kefka. (Učiteľ ukazuje bábiku). Poďme sa s ňou zoznámiť. (Deti sa zoznámia s Čarovným štetcom). Potom učiteľ vedie rozhovor s deťmi v mene postavy.
Magická kefka: Rozhodol som sa nakresliť hýla. A chcem ťa vziať ako svojho asistenta. súhlasíte? (Odpovede detí).
Hlavná časť.
Magická kefa. Pozrime sa na obrázok hýla. Z ktorých častí sa skladá vták? (Odpovede detí). Magická kefa. Hýľ je malý vták s jasne červenými prsiami a čiernou čiapočkou. Volá sa tak, pretože sa objavuje s prvým snehom.
Didaktická hra "Zbierajte vtáka."
Magická kefa. Chlapci, zostavte vtáka z geometrických tvarov. (Deti zbierajú vtáka.)
Magická kefa. Chlapci, pozrite sa, ako nakreslíme bullfinch. (Učiteľ ukáže a pomenuje fázy kreslenia vtáka.)
Zasnežený konár natrieme bielou farbou.


Nakreslíme kruh a rozdelíme ho na dve časti - to je telo hýla.
Prsia natrieme červenou farbou.
Zadnú stranu natrieme čiernou farbou.


Nakreslite hlavu, chvost, nos a oko.

(Deti počúvajú vysvetlenia učiteľa).
Magická kefa. Pred kreslením sa trochu pohráme.
Dynamická pauza.
Vtáky mávali krídlami - všetci lietali a lietali,
vtáky krúžili vo vzduchu,
spadol na cestu,
Cválali sme po ceste,
Omrvinky a zrná sa klovali. (Deti napodobňujú pohyby podľa textu).
Magická kefa. A teraz sa naše vtáky opäť zmenili na deti a sedia vo svojej práci. Nezávislá vizuálna aktivita. Po dokončení kreslenia deti vystavujú svoje diela na výstave.

Zhrnutie lekcie.
Magická kefa. Výborne chlapci, tvrdo ste pracovali.

Kde v lete spievali pinky,
Dnes - pozrite sa! -
Ako ružové jablká
Na konároch sú hýli.
Z. Alexandrovej.
Deti sa pozerajú na hýľ. Ktoré vtáky ste mali najradšej a prečo? (Odpovede detí). Potom sa Čarovná kefka rozlúči s deťmi.

GCD. Kreslenie s kvašom. Téma "Bullfinch".

Stredná skupina.

CIELE:

Zoznámte deti s vtáčikom hýľom a jeho stavbou. Niektoré funkcie (keď lieta, čo zje), učia deti sprostredkovať obrázok vtáka na kresbe, učia ich vybrať si vhodnú farebnú schému, naučia ich usporiadať obrázok kompozične na list papiera, rozvíjať zmysel pre tvar a farbu, pestovať upravenosť, lásku k prírode.
MATERIÁLY TRIEDY:
Listy papiera A4, tónované a s maľovanými vetvičkami jarabiny, kvaš, štetec č. 3 (syntetický), obrúsky, fotoilustrácie alebo obrázky hýľov

V. Chlapci. Viete, aké je ročné obdobie? Presne tak, zima. Pamätajte, že na jeseň sme hovorili o sťahovavých vtákoch, o vtákoch, ktoré na zimu odlietajú do teplých krajín. Ale sú vtáky, ktoré k nám prilietajú v zime. Vypočujte si o nich hádanku:

Prišiel na zimu
Vtáky, ktoré sú šikovné v mraze
Skákanie na stromy a konáre
V červených ohnivých vestách.
Nemôžeme si pomôcť, ale rozpoznať ich -
Milujeme vtáka -

deti:Hýl.

Otázka: Správne, tento vták je hýľ.Hýľ dostal svoje meno, pretože k nám letí spolu so snehom a žije celú zimu.

Hýly pristávajú na vetvách kríkov jaseňa, javora a kaliny, zbierajú bobule a klujú semená.Hýľ je krásny, pokojný vták. Pozrite sa pozorne a pamätajte, ako to vyzerá. Vrch hlavy, krídla a chvost sú čierne. A hruď, brucho a líca sú červené. Zobák hýla je krátky, hrubý a čierny.

Pozrite sa na svoje listy. Naposledy sme nakreslili strapce jarabín? Teraz na naše jarabinové konáre priletia hýli. Aby sme mohli nakresliť bullfinch, potrebujeme červenú farbu. Špičkou štetca opatrne naberieme farbu, aby sme kus železa nezašpinili, a nakreslíme červený kruh.

Potom štetec umyte a utrite do handričky.Potom naberieme čiernu farbu na špičku štetca a natrieme zadnú časť nášho hýla.

Potom sa rozhodneme, akým smerom sa náš hýľ pozerá, a na druhú stranu nakreslíme malý zobák a chvost.

Zostáva len nakresliť krídla.

Teraz si štetec poriadne umyjeme. Pretože budete musieť vziať inú farbu farby. Utrite handričkou. Pomocou bielej farby nakreslíme oko a vzor na krídlo. Tak sme dostali hýla.

Teraz hádajte hádanku:

Je neustále zaneprázdnený
Nemôže ísť nadarmo.
Ide a natrie to bielou farbou
Všetko, čo vidí na ceste.

Deti: Sneh.

B. Správne, sneh. Nakreslíme sneh na konáre, na trsy jarabiny a do vzduchu.

Teraz môžete začať kresliť bullfinch.

Vonkajšia hra „Bullfinches“ sa hrá po tom, čo deti nakreslia hruď a chrbát.

Pozrite sa na konáre - tlieskať rukami po stranách

Hýl v červených tričkách - nakláňať hlavu do strán

Načechral perie - časté trasenie rúk

Vyhrievanie sa na slnku - tlieska po stranách

Otáčajú hlavy a chcú odletieť - hlava sa otáča

Šup! Šup! Poďme odletieť!

Za fujavicou! Za fujavicou! - deti sa rozptýlia po skupine a mávajú rukami ako krídlami.

Zhrnutie:Výborne, chlapci!Aké krásne hýli prileteli k vašim jarabinovým ratolestiam!

Úlohy:

1. Objasnite si predstavu o vzhľade hýla, rozvíjajte výskumný záujem (štrukturálne vlastnosti, sfarbenie).

2. Oboznámte deti s pojmom farba a kompozícia.

3. Zdokonaliť techniku ​​tykania štetinovým štetcom, dosiahnuť výrazný obraz vtáčika (hýl).

4.Rozvíjať imaginatívne vnímanie klasických hudobných diel.

Metódy a techniky:

Rozhovor, otázky na tému, čítanie hádanky, prezeranie ilustrácií, kresba vtáka (hýl) na vystavenie, vysvetlenie, rozbor práce, hudobný sprievod, herná situácia - postava Pinocchia, herné cvičenie - rozcvička (s kefa).

Materiály a vybavenie:

krajinársky list (svetlomodrý), kvaš, štetce (štetina, veverička), ceruzka, poháre, paleta, stojany na štetce, obrúsky, handry, stojan.

Prípravné práce:

pozorovanie vtákov prilietavajúcich na lokalitu (vrabce, holuby, sýkorky), prezeranie obrázkov vtákov v ilustráciách, čítanie básní o vtákoch, spoznávanie siluet rôznych vtákov, príprava papiera „mokrou“ technikou (akvarel).

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Ozve sa klopanie na dvere, vojde Pinocchio a prináša list s hádankou:

Prišiel na zimu

Vtáky, ktoré sú šikovné v mraze

Skákanie na stromy a konáre

V ohnivých vestách,

Nemôžeme si pomôcť, ale rozpoznať ich -

Milujeme vtáka... (hýl).

Ilustrácie hýľov sú zavesené a deti si ich prezerajú.

pedagóg: Chlapci, aké ďalšie zimujúce vtáky poznáte?

Deti: Zimujúce vtáky: holuby, vrabce, vrany, sýkorky.

Pedagóg: Ale dnes nakreslíme hýľ na konár.

2. Rozhovor medzi učiteľkou a deťmi.

Vychovávateľ: Aké sú hlavné časti hýla?

Deti: Hlavnými časťami hýla sú hlava a telo.

Vychovávateľ: Aký tvar?

Deti: Hýľ má okrúhlu hlavu a oválne telo.

Učiteľ: Akú farbu má perie?

Deti: Hlava, telo, krídla, chvost - čierna, hruď - červená.

Ukážka kreslenia od dieťaťa metódou strkania (s vysvetlením učiteľa).

Pamätáte si, ako maľujeme štetinovým štetcom? (vezmeme trochu farby, nalepíme ju od začiatku pozdĺž obrysu ceruzky a potom dovnútra obrysu). Snažíme sa pracovať opatrne, aby sa farby navzájom nezmiešali. Chlapci, teraz vám navrhujem, aby ste kreslili bullfinches vo vetvách zimného lesa. Premýšľajte o tom, ako usporiadať vtáky tak, aby sa kŕdeľ zmestil na kus papiera?

Urobme cvičenie - zahriatie kefou:

Vezmime si takýto štetec: (ruka sa opiera o lakeť, kefu držte tromi prstami, nad kovovou časťou).

je to ťažké? Nie, o nič nejde.

Hore-dole, vpravo-vľavo (vykonajte pohyby rukou)

Hrdo ako kráľovná

Štetec štuchol

Cvakla pätou.

A potom chodí v kruhoch,

Ako dievčatá v okrúhlom tanci.

Si unavený? Poďme si oddýchnuť

A znova začneme klopať.

Kreslíme: jeden, jeden... (umiestnite štetec zvisle, urobte niekoľko šťouchnutí bez farby)

Všetko nám vyjde!

Zvuky hudby: Úryvok z diela P.I. Čajkovskij „Ročné obdobia. decembra“.

3. Praktická časť.

Deti kreslia hýľ a konár na list krajiny jednoduchou ceruzkou.

Deti najskôr ľahkými štuchnutiami (kefkou so štetinami) natierajú hruď všetkých hýľov červenou farbou a hlavu, chrbát, krídla a chvost čiernou farbou.

Minút telesnej výchovy. Hra "Chavec vtákov".

V strede je lapač vtákov so zaviazanými očami. Deti chodia okolo vedúceho lapača vtákov a hovoria:

V lese, v malom lese,

Na zelenom dube,

Vtáky veselo spievajú

Áno! Prichádza lapač vtákov!

Vezme nás do zajatia,

Vtáky, odleťte!

Lapač vtákov tlieska rukami, hráči sa zastavia na mieste a vodič začne hľadať vtáky. Ten, ktorý našiel, napodobňuje krik vtáka, ktorého si vybral. Vtáčnik uhádne meno vtáka a meno hráča. Hráč sa stáva lapačom vtákov.

Pravidlá hry. Hráči by sa nemali skrývať za predmety, s ktorými sa stretávajú na ceste. Hráči sú povinní zastaviť na mieste, keď dostanú signál.

Pedagóg: Aké detaily je ešte potrebné dokončiť?

Deti: oči, zobák, labky.

Po prestávke deti dokresľujú tenkým (veveričkovým) štetcom - oči, zobák, labky, konáre.

4. Analýza OA.

Výborne! Aké úžasné kresby!

Chlapci, navrhujem, aby ste si vybrali kresby a dali Pinocchio.

Učiteľ: Aké kresby by ste dali?

Deti: Krásne, svetlé.

Vychovávateľ: Prečo?

Deti: pretože hýli sú nakreslené správne.

Hýli sa ukázali byť krásne, ako skutočné.

Deti dávajú kresby Pinocchia.



Páčil sa vám článok? Zdieľajte so svojimi priateľmi!